Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (58) XXX | Wydanie internetowe Rok (5) SZTUKA 2024

Lucia Mugnolo. W poszukiwaniu decydującego momentu

8 gru, 2023Aktualności, Patronat medialny SZTUKI, Wystawy

Już w połowie grudnia zostanie otwarta pierwsza w Polsce wystawa włoskiej fotograf Lucii Mugnolo. Wystawę będzie można oglądać w szczecińskiej Willi Lentza. Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę (16 grudnia 2023) o godz. 17:00.

Na wystawie zobaczymy ponad 70 fotografii prezentowanych w 5 cyklach tematycznych. Wśród prac znajdą się portrety, widoki architektury czy zdjęcia przedstawiające wakacyjne, nadmorskie życie. Artystka w niebanalny sposób portretuje region Kampanii – przygląda się mieszkańcom, wydarzeniom i intrygującym miejscom. „Na wystawie w Willi Lentza artystka zaprezentuje rozmaite i nieoczywiste oblicza stolicy włoskiej Kampanii w kilku rozdziałach, ukazujących zarówno samych neapolitańczyków, jak również konteksty ich życia codziennego przeplatanego ekscytującymi imprezami sportowymi, szalonymi festynami, sztuką wysoką i relaksem związanym z morzem, nad którym niezłomnie króluje nieprzenikniony Wezuwiusz” – tłumaczy kuratorka wystawy Marta Wróblewska.

Lucia Mugnolo urodziła się i mieszka w Neapolu, gdzie prowadziła „Casa Mugnolo Home Gallery”. Od 2010 regularnie dokumentuje życie Neapolu i sąsiadujących miasteczek w regionie Kampania. Dyplom z fotografii uzyskała pod kierunkiem Liny Pallotty w Officine Fotografiche di Roma. Uczestniczyła w międzynarodowych seminariach fotograficznych prowadzonych przez takich profesjonalistów, jak: Toni Thorimbert, Francesco Zizola, Alan Marcheselli, Stefano Cerio, Kadir Van Lohuizen i Pep Bonet, podczas których poszerzała swój warsztat fotograficzny o rozmaite formy wypowiedzi artystycznej. Brała udział w pokazach zorganizowanych w Gallerie d’Italia, Fondazione Real Monte Manso di Scala, Magazzini Fotografici, a także w Villi Pignatelli – Casa della Fotografia w Neapolu.

Kuratorką wystawy jest Marta Wróblewska – krytyczka sztuki, menadżerka kultury, doktor nauk o sztuce na Uniwerystecie Gdańskim. Od 2020 działa jako niezależna kuratorka, współpracując z rozmaitymi instytucjami w Polsce i zagranicą, wśród których m.in.: Madre, Museo d’Arte Contemporanea Donnaregina w Neapolu (Włochy), Fondazione Morra w Neapolu (Włochy), Ipogeo dei Cristallini w Neapolu (Włochy), Gustav-Seitz-Museum w Trebnitz (Niemcy), Mark Rothko Center w Daugavpils (Łotwa), Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.
Wstęp wolny.

Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających od 16 grudnia 2023 do 9 marca 2024.