Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (55) XXVII | Wydanie internetowe Rok (1)

EKROPOLIA

POWĄZKI WOJSKOWE, nazwa zwyczajowa ale o niepodważalnej i nienaruszalnej powadze. Nasza najważniejsza narodowa nekropolia o stuletniej ciągłości, stanowi miejsce pochówków Polaków, od największych, bohaterów i luminarzy po szeregowych, maluczkich. W tym zbiorze jest też naturalnie miejscem spoczynku artystów. Nekropolia powązkowska jest skupieniem ogromnej ilości mogił – pomników. Niemal każdy z nich jest formą, kształtem wytworzonym specjalnie przez potomnych i następców, wymierzony w eschatologiczny kres i uwiecznienie. Wyraża intencje wokół zmarłego zamknięte w kształt plastyczny, kreację, utworzoną „na zawsze”, projektowaną przez twórców ale i przez anonimową zbiorowość. Intencje przynależne również do porządku świata sztuki, do rozważania w kategoriach artystycznych. Choćby dlatego, trzeba te obiekty pokazać na naszych łamach, zwrócić na nie uwagę jako na nieprzebrane bogactwo form i kształtów, służące również edukacji. Zwłaszcza, że „każdy” tu był, gdy przechodząc obok grobów, wszystko niby widząc i wiedząc, jakże często, nie przeczuwa nawet wyższych kategorii estetycznych z którymi się styka przy mogiłach – pomnikach, i nie wie nic…

Ukazujemy wybrane wizerunki pomników z Powązek

miejsce pochowania człowieka i upamiętnienie jego osoby pomnikiem nagrobnym, jest zakończeniem procesu w którym uczucia po nim, pamięć, mit, przełożone zostają w Formę, kształt plastyczny. W byt autonomiczny, rządzący się własnymi prawami – stający się dziełem sztuki bądź nie, bywa od nadmiaru emocji tworem nieudanym ale czasami osiągnięciem wielkim, wybitnym. Możność uchwycenia, zaobserwowania tego procesu w postaci zdjęcia, „kadru z procesu”, może być ciekawe.(s)

 

Wojciech Fangor
Projekt Krzysztof Bednarski

Edward Dwurnik

Tadeuz Dominik.
Projekt Tomek Dominik

Tadeusz Łomnicki

Jerzy Grzegorzewski

Ryszard Kapuściński

Elżbieta Czyżewska

Waldemar Świerzy

Zygmunt Januszewski

Danuta Szaflarska.
Projekt Józef Wilkoń

Joanna Matuszewska-Skoczylas

Jacek Kaczmarski

Janusz Głowacki

Władysław Kopaliński

Xawery Dunikowski

Jacek Kuroń

Karol Kuryluk
Projekt Ewa Kuryluk (?)

Tomasz Stańko

Barbara Hesse-Bukowska

Dane kontaktowe

WYDAWCA:
STOWARZYSZENIE ARTYSTYCZNE SZTUKA
00-260 WARSZAWA
MOSTOWA 4 m1/2
KRS 000122705
NIP 5261001202
REGON 010700014
sztuka46@neostrada.pl

Redakcja

Andrzej Skoczylas
skocz39@gmail.com
+48 22 831 6256

social media

newsletter