Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (58) XXX | Wydanie internetowe Rok (5) SZTUKA 2024

„Pod powierzchnią”. Świat ilustracji Joanny Concejo

23 lut, 2022Aktualności, Felieton, Recenzje, Wystawy

Joanna Concejo (z d. Iwankowicz) to polska ilustratorka, mieszkająca od 1998 roku we Francji. Jej przekrojową wystawę prezentuje Gdańska Galeria Miejska. Jest autorką ilustracji do wielu książek wydanych we Francji, Włoch, Hiszpanii i Szwajcarii, a także w Polsce. Stale współpracuje z polską noblistką Olgą Tokarczuk.

Ilustracje Joanny Concejo wprowadzają nas w magiczny świat rysunku. Uwodzą nas melancholią i dbałością o szczegół. Przywołują wspomnienia z dzieciństwa i otwierają nowe drogi i możliwości interpretacji. Prace artystki odbiera się wszystkimi zmysłami. Stanowią pomost pomiędzy wyobraźnią, a tym co realne. Ilustracje, jak mówi artystka, powstają w szkicowniku tradycyjną metodą. „Uwielbiam rysować ołówkiem, ponieważ jest w nim coś bardzo intymnego, wrażliwego, kruchego i niepokojącego… Ołówek przewodzi każde wahanie i drżenie dłoni”. Artystka kreuje bajkowe światy za pomocą niedopowiedzenia i nutki niewinnej egzystencji. Często operuje perspektywą dziecka. Ilustracje wychodzące spod jej ręki cechuje jednakże swoiste wyczuwalne napięcie, wibracje jej kreski są obecne pomiędzy liniami w rysunku. Wszystko to dopełnia materiał, który wzmacnia dramaturgię odbioru.

W jej pracach pojawiają się surrealistyczne motywy, w których zauważalnie dominują motywy roślinne. Ilustrując książki ważny jest dla artystki dialog między tekstem a obrazem. Otwiera on coś nowego i nieoczekiwanego. Kolejne drogi i nowe możliwości interpretacji. „Jak dwie istoty trzymające się za ręce, gdy idą razem na swoją ścieżką. Ich spotkanie, ich związek jest piękny. Dla mnie to samo dzieje się z ilustracją w książce’’.
„Pod powierzchnią’’ jest wystawą, która zaprasza do jej wyrafinowanego świata poprzez ukazanie jej twórczości w niecodzienny sposób. Możemy zapoznać się z szerokim wachlarzem artystycznego warsztatu: techniki skalowania, wycinanki, hafty oraz interaktywne instalacje, pokazujące popularne motywy z jej twórczością w formie zabawy z odbiorcą. Ekspozycja robi ogromne wrażenie, w szczególności jej interaktywny wymiar. Z równym zaciekawieniem odbierał instalację mój pięcioletni syn. W końcu można było użyć wszystkich zmysłów do odbioru sztuki. Nie tylko zobaczyć i usłyszeć ale również zaangażować pozostałe narządy zmysłu: smak, węch i dotyk.

Anna Matuszewska

Polecamy

Web-art jako nowa sztuka ludowa u Tymka Borowskiego

Tymek Borowski szuka języka, który będzie zrozumiały dla współczesnego odbiorcy.
Według niego takim językiem jest estetyka internetu, z emotikonami, memami, z całą pozorną łatwością do wymazywania i zapominania.
Borysław Czyżak

Przez wizjer Konesera – rozmowa z Łukaszem Spychałą

Na studiach zdecydowałem się na zakup mojego pierwszego aparatu analogowego, który do tej pory jest moim podstawowym aparatem. Jest to Mamiya RB67 Pro-S.

Tydzień Filmu Niemieckiego

26 stycznia 2024 roku pod patronatem medialnym SZTUKI w 10 miastach w Polsce podczas Tygodnia Filmu Niemieckiego rozpocznie się prezentacja najnowszych filmów, powstałych za naszą zachodnią granicą. Ten największy przegląd niemieckiego kina, który organizują wspólnie Dom Norymberski w Krakowie, Instytut Goethego oraz Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, zawita do Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Katowic, Opola, Poznania, Gdańska, Rzeszowa, Lublina oraz Kielc i potrwa do 8 lutego 2024 roku. Tym razem filmy będzie można zobaczyć wyłącznie w kinach.