Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (57) XXIX | Wydanie internetowe Rok (4) SZTUKA 2023

Pull the trigger – wystawa zbiorowa w Gdańskiej Galerii Miejskiej

10 mar, 2022Aktualności, Felieton, Recenzje, Wystawy

Gdańska Galeria Miejska zaprasza nas do wejścia w świat młodego niepokornego malarstwa. Wystawa „Pull the trigger’’ aspiruje do przedstawienia klasycznego medium jakim jest malarstwo i robi to w sposób wychodzący poza obowiązujące schematy.

W przestrzeni white cube widz styka się z kolażem prac. Kurator wystawy Piotr Stasiowski w doborze malarstwa nie skupiał się na wybranych z góry wątkach, tylko na oryginalności w spojrzeniu na świat. Artystki i artyści biorący udział w ekspozycji nie tworzą generacyjnej grupy a to, co ich łączy to indywidualizm twórczy. ’’Każda i każdy z nich snuje swą własną opowieść.’’ Językiem abstrakcji, kolorowymi tuszami i własnymi technikami twórczymi młoda generacja artystów konfrontuje się z szorstką realnością.
W języku angielskim ’’Pull the trigger’’ to nie to samo co ’’pociągnij za spust’’ czy ’’strzelaj’’. Dźwięczy w sposób osobliwy i można by powiedzieć, że dodaje odwagi do wystrzelenia wszystkiego z pozornego bezruchu i wyzwala ogromną dawkę kreatywności. „Wytarta do granic możliwości klisza nie traci swojego pierwotnego znaczenia budząc mimowolne napięcie. Posiada bowiem potencjał nieodwracalnych zmian, ich antycypację’’. Na wystawie widzowie w bliskim kontakcie z malarstwem być może odnajdą odpowiedz na pytanie, gdzie leży impuls i potencjał wyzwolenia tak silnej energii, która jest w stanie wprawić nas w wewnętrzne rozedrganie. Jak pisze kurator wystawy „Utarło się już powiedzenie: ’’nie triggeruj mnie’’, czyli nie irytuj mnie powracającymi obrazami, negatywnymi wspomnieniami- ’’flashbackami’’. To co nas ’’triggeruje’’, wyrywa nas ze strefy komfortu i zmusza do konfrontacji z szorstką realnością, niewygodą myśli.’’

W zbiorowej wystawie biorą udział Zuzanna Bartoszek, Edna Baud, Monika Falkus, Przemysław Garczyński, Paweł Matyszewski, Jan Możdżyński, Krzysztof Nowicki, Konrad Żukowski.

Polecamy

YBA – Young British Art

Natalia Gaj
Wraz z końcem lat 80. XX w. Wielka Brytania zmaga się z załamaniem gospodarczym – przedsiębiorstwa upadają pod ciężarem recesji, wysokie bezrobocie budzi przerażenie, a zaniedbanie wielu dzielnic nie daje złudzeń, co do poprawy warunków życia. W tym czasie nie tylko w Londynie, ale całej Wielkiej Brytanii, funkcjonuje zaledwie kilka mało istotnych galerii sztuki. Londyn właściwie nie istnieje na artystycznej mapie świata. Na tej podstawie zaczęło powoli wyrastać nowe pokolenie młodych brytyjskich artystów i artystek – pełnych zapału, nowych idei, pomysłów, bezkompromisowych i kontrowersyjnych.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy

Anna i Aleksander Matuszewscy
Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy we Francji w malowniczym miasteczku we francuskich Alpach zaoferował uczestnikom bogaty i zróżnicowany program artystyczny. Selekcja tegorocznego programu okazała się dla organizatorów ogromnym wyzwaniem. Do konkursu filmów krótkometrażowych nadeszło ponad 3200 zgłoszeń z ponad 100 krajów z całego świata. W konkursie oficjalnym filmów krótkometrażowych zostało pokazanych 37 filmów. Oficjalna Selekcja Annecy 2023 została wybrana przez dyrektora artystycznego festiwalu, Marcela Jeana, wraz z zespołem ds. planowania.

Natalia Fundowicz

W swojej sztuce Natalia Fundowicz inspiruje się przede wszystkim kobietami. Uwielbia pokazywać kobiecą delikatność, a jednocześnie niezwykłą siłę i odwagę, ruch, linię, piękno i emocje.