Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (55) XXVII | Wydanie internetowe Rok (1)

,22 sierpnia 2020

   Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie Piotr Bernatowicz mianowany na tę strategiczną funkcję przez wicepremiera, ministra MKiDN Piotra Glińskiego wreszcie przeszedł do konkretów sprawowanej przez siebie funkcji.. Do zakupów dzieł, wzbogacających zbiory CSW. Oczekiwałem kierunku i programu polityki kulturalnej państwa w obszarze sztuki i doczekałem się. Choćby jej zapachu. Dyrektor CSW przedstawił publicznie zaktualizowaną przez siebie listę artystów i ich dzieł, których państwo oficjalnie postanawia preferować i promować, i tworzyć dla nich panteon.

   Otwiera tę listę Jerzy Kalina, co jest dla mnie oczywiste i przewidywalne oraz Jacek Adamas, co jest mniej oczywiste ale zrozumiałe. Dyrektor Bernatowicz uroczyście oznajmił, że jego misją jest wprowadzenie do kolekcji CSW artystów do tej pory „niesłusznie pomijanych”, „wykluczonych z programów” a „stawiających odważne pytania”. Jasne, dobra zmiana.

   Upomniałbym się przy okazji o Jana Pietrzaka, który choć nie plastyk, narysował przecież wielki projekt Łuku Triumfalnego na Wiśle, a który powinien być zakupiony do kolekcji CSW

Andrzej Skoczylas

Grób pomnik księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Projekt Jerzy Kalina

Blog 16.11.2011.
Zdjęcie z tygodnika „Polityka”. Jacek Adamas „TU SK 154M”. Instalacja przed
Kancelarią Premiera.