Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (56) XXVIII | Wydanie internetowe Rok (2) SZTUKA 2021

aktualności

„Tykocińskie refleksje” Teresy Bojnarowicz-Kowiazo

„Tykocińskie refleksje” Teresy Bojnarowicz-Kowiazo

W Muzeum w Tykocinie – Oddziale Muzeum Podlaskiego w Białymstoku rozpoczęła się czasowa wystawa pdt. Tykocińskie refleksje Teresy Bojnarowicz-Kowiazo.
Na wystawie znajdzie się 8 prac białostockiej artystki, które powstały w trakcie tykocińskiego pleneru malarskiego w 1989 roku.

czytaj dalej
Wystawa “Efekt Motyla” w galerii Arttrakt we Wrocławiu

Wystawa “Efekt Motyla” w galerii Arttrakt we Wrocławiu

Pomimo trwającej epidemii i związanego z nią ograniczeń funkcjonowania instytucji kultury, galeria Arttrakt serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy zatytułowanej EFEKT MOTYLA. Odbędzie się ono w formie online, a sama wystawa odnosi się do procesów będących przyczyną tych trudnych czasów. Chcielibyśmy z okazji tej wystawy móc spotkać się zarówno z Państwem jak i z artystami, dlatego o oficjalnej dacie zakończenia będziemy na bieżąco informować.

czytaj dalej
Poganki

Poganki

24 kwiatnia w warszawskiej galerii ken_30 rozpoczęła się wystawa Poganki.
Tytuł wystawy nawiązuje do wydanej w 1948 „Poganki” Narcyzy Żmichowskiej, pierwszej polskiej powieści dotyczącej miłości i namiętności pomiędzy kobietami. Na wystawie zobaczymy portret Żmichowskiej autorstwa Liliany Piskorskiej (Zeic), która uczyniła pisarkę jedną z głównych bohaterek swojego projektu Sourcebook, gdzie prezentuje pierwsze polskie feministki będące w relacjach romantycznych, siostrzanych lub przyjacielskich z innymi kobietami. Przybliża tuszowane lub przemilczane herstorie innych polskich pisarek – m.in. Marii Konopnickiej i Marii Rodziewiczówny.

czytaj dalej
Amélie Bouvier – Tam, gdzie słońce kładzie się spać

Amélie Bouvier – Tam, gdzie słońce kładzie się spać

„[D]ała się słyszeć nagle wielka eksplozja w powietrzu […], po czym nastąpił mocny świst, połączony z dźwiękiem ciał szybko spadających, i silne uderzenie w kilku miejscach o ziemię” – tak Jan Wolski, nauczyciel białostockiego gimnazjum, opisał na podstawie relacji świadków deszcz meteorytów, który spadł 5 października 1827 roku w podbiałostockiej wsi Fasty. Relacja ta miała ogromne znaczenie z uwagi na rozwijające się w tamtym czasie badania naukowe nad meteorytami – ich początek datuje się na publikacje książek Ernsta Chladniego i Jeana-Baptiste’a Biota z przełomu XVIII i XIX wieku.

czytaj dalej
Diana Lelonek – „Kompost”

Diana Lelonek – „Kompost”

„Kompost” to nowa, popandemiczna (czy raczej śródpandemiczna) wystawa Diany Lelonek – artystki łączącej sztukę z naukami przyrodniczymi i aktywizmem, badającej relacje między ludźmi i nieludźmi a środowiskiem. Kompost to cmentarzysko roślin – a zarazem niezwykle żyzne miejsce powstawania życia, ciepłe schronienie umożliwiające przetrwanie czy przepoczwarzenie się do nowej formy.

czytaj dalej
Katarzyna Wyszkowska – “Obudź mnie za pięć minut”

Katarzyna Wyszkowska – “Obudź mnie za pięć minut”

„Obudź mnie za pięć minut” to wystawa Katarzyny Wyszkowskiej – młodej artystki odnoszącej się w swojej twórczości do szerokiego spektrum tematów, między innymi kryzysu klimatycznego, szowinizmu gatunkowego czy wybranych kwestii społeczno-politycznych.

czytaj dalej
Jerzy Hejnowicz „Mayday 2-0-2-1” – wystawa w CAT w Ustce

Jerzy Hejnowicz „Mayday 2-0-2-1” – wystawa w CAT w Ustce

W Centrum Aktywności Twórczej w Ustce zagości wystawa Jerzego Hejnowicza pt. „Mayday 2-0-2-1” która odwołuje się do tragicznych wydarzeń z niedalekiej przeszłości – śmierci załogi podwodnego rosyjskiego okrętu atomowego K-141 KURSK. W swojej instalacji artysta odnosi się do praktycznego skazania na śmierć ocalałych członków załogi, poświęconych w imię politycznych strategii i ochrony militarnych sekretów.

czytaj dalej

Dane kontaktowe

WYDAWCA:
STOWARZYSZENIE ARTYSTYCZNE SZTUKA
00-260 WARSZAWA
MOSTOWA 4 m1/2
KRS 000122705
NIP 5261001202
REGON 010700014
redakcja@czasopismosztuka.pl

Redakcja

redakcja@czasopismosztuka.pl

social media