Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (55) XXVII | Wydanie internetowe Rok (1)

20.12.2020

Brytyjski Instytut Filmowy ujawnił najnowsze projekty, które mają otrzymać dofinansowanie ze swojego funduszu dla młodych odbiorców. Wśród projektów znalazł się polski film animowany Kapral Wojtek, tworzony w studiu filmowym Filmograf

Współproducentem filmu jest czasopismo SZTUKA.

„Kapral Wojtek”, lub w angielskiej wersji „A Bear Named Wojtek” to tytuł powstającego obecnie w Warszawie, Edynburgu i Londynie niezwykłego filmu animowanego. Scenariusz filmu jest oparty na prawdziwych wydarzeniach z okresu II wojny światowej. Tytułowy niedźwiedź Wojtek był maskotką II Korpusu Armii generała Władysława Andersa. Miś został przygarnięty w Iranie, tam, gdzie rozpoczął się szlak bojowy Polaków wypuszczonych z sowieckich łagrów. Przemierzył wraz z polskimi żołnierzami szlak z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt, Włochy aż do Wielkiej Brytanii. Podczas działań pod Monte Cassino pomagał żołnierzom w noszeniu ciężkich skrzyń z amunicją artyleryjską. Z tego powodu symbolem 22 Kampanii stał się właśnie niedźwiedź z pociskiem w łapach. Po wojnie Wojtek trafił do edynburskiego zoo. Od 2015 roku jego pomnik stoi w samym sercu miasta, w parku przy Princes Street w cieniu edynburskiego zamku. Historia tego niezwykłego misia do dziś zadziwia cały świat.