Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (58) XXX | Wydanie internetowe Rok (5) SZTUKA 2024

For/ma/cja w Galerii XXI

30 mar, 2021Aktualności

Warszawska Galeria XX1 zaprasza na wystawę For/ma/cja, która będzie dostępna do oglądania przez witryny Galerii.

Otwierana w czwartek (25.03) For/ma/cja to kuratorowany przez Jacka Staszewskiego pokaz trzech artystów – Rafała Kochańskiego, Piotra Siwczuka i samego Staszewskiego – odnoszących się do ludzkiej cielesności, fizyczności i materialności, choć na zupełnie inne sposoby i dochodząc do różnych, odmiennych wniosków. Każdy z nich realizuje kompletnie indywidualną ich wersję, równocześnie odmieniając przez wszystkie deklinacje i koniugacje figurę ludzką. Staszewski w swoim malarstwie skupia się na kluczowym fragmencie ludzkiego ciała, czyli twarzy, w przypadku Siwczuka kluczową rolę odgrywa napięcie między trwałością i przemijaniem, u Kochańskiego zaś ciało uchwycone w ruchu.

„Ciało w ruchu, ciało poruszone, poruszona cielesność; a nawet jeśli pozostaniemy nieruchomi, zastygniemy w bezruchu, przemijanie i tak nas dogoni, a procesy fizjologiczne i psychiczne trwają. Jakie zatem znaczenie będzie miało to czy przez życie przebiegniemy czy przestoimy? I tak przeminiemy, znikniemy, umrzemy. Taki nasz los. Byt ku śmierci, jak to przenikliwie ujął Heidegger. Ciało w ruchu, poruszone, może nawet nieco rozmyte i niewyraźne, to ciało wciąż pozostaje symbolem obu przeciwności: nieskończoności i skończoności…”

https://www.facebook.com/events/3333285906810689

 

Polecamy

Nickita Tsoy

Rozmowa z malarzem

A Jednak Życie: wystawa Avivy Blum i Wojciecha Cieśniewskiego w Jerozolimie

Wystawa “Life, After All” zostanie otwarta 2 maja w Hotel President Gallery w Jerozolimie