Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (58) XXX | Wydanie internetowe Rok (5) SZTUKA 2024

65. Aukcja Sztuki Współczesnej we Wrocławiu

14 kwi, 2023Aukcje sztuki

Wiele współczesnych artystów i artystek bierze udział w aukcjach sztuki. Twórcy i twórczynie bardzo często, szczególnie na początku kariery, korzystają właśnie z tej formy promocji swojej twórczości. Udział w aukcjach nie tylko przyczynia się do rozwoju indywidualnej marki artystycznej, ale również zaznajamia odbiorców i kolekcjonerów z twórczością artystów i artystek, którzy stają się dzięki temu lepiej rozpoznawalni na polskim rynku sztuki.

Na 65. Aukcji Sztuki Współczesnej będzie można odnaleźć dzieła wielu wschodzących gwiazd Młodej Sztuki Polskiej, takich jak Grzegorz Klimek, Natalia Fundowicz, Esma Stasiak czy Gaya Lastovjak – artystka, z którą wywiad ukazał się niedawno na naszej stronie. Na licytacji, jak zwykle, znajdą się dzieła o rozmaitej tematyce oraz w różnorodnej stylistyce. Wśród prac można odnaleźć liczne motywy architektoniczne, przedstawienia kobiet, pejzaże, przedstawienia portretowe czy abstrakcje. Podczas 65. Aukcji Sztuki Współczesnej zaprezentowanych będzie 48 dzieł, między innymi autorstwa Gai Lastovjak, Grzegorza Klimka, Natalii Fundowicz, Andrzeja Fronczaka, Esmy Stasiak, Magdaleny Targońskiej czy Edyty Duduś.

Dziełem przewodnim aukcji jest obraz “Zgodność” autorstwa Gai Lastovjak. “Zgodność” to intrygująca kompozycja złożona z przedstawień ludzkich dłoni zatrzymanych w uścisku. W obrazach artystki, prócz ludzkiej sylwetki, bardzo istotne są dłonie. Według twórczyni, gesty są częścią wiadomości, którą przekazujemy drugiej osobie; dłonie są bardzo sugestywne i wymowne w geście, ukazują całą gamę emocji czy intencji i zawierają wiele znaczeń. W naszym dziele przewodnim uścisk dłoni jawi się jako symbol akceptacji, wsparcia oraz przynależności. Poprzez ukazanie kontaktu fizycznego artystka zobrazowała zjawisko pewnej wspólnotowości i jedności.

Gaya Lastovjak tworzy trójwymiarowe obrazy za pomocą techniki własnej używając paper-mache, płótna i farby olejnej. Obrazy ujawniają rzeźbiarskie widzenie formy, zaskakują swoją różnorodnością pod względem struktury jak i przesłania, koncentrując się na ukazaniu aspektu ludzkiej egzystencji. Artystka z roku na rok odnosi coraz większe sukcesy a ceny jej prac notują regularny wzrost. Stosuje skomplikowaną technikę przez co powstaje limitowana ilość prac (nie więcej niż 15 płócien rocznie). Wiele z nich otrzymało międzynarodowe nagrody artystyczne i były wystawiane na terenie całej Europy.

65.Aukcja Sztuki Współczesnej odbędzie się już w czwartek 20 kwietnia 2023 roku o godz. 18:00 w Galerii DNA (Galeria Dominikańska, poziom +1) oraz internetowo na portalu Onebid.pl.

W Galerii można również obejrzeć wystawę przedaukcyjną i przyjrzeć się pracom z bliska – bez dystansu.

Licytacja online
Katalog

 

Polecamy

Relacja z otwarcia MSN-u i kilka osobistych refleksji

“To nie karnawał ale tańczyć chce i będę tańczył z nią” – ten krótki cytat z Republiki dość trafnie określa mój nastrój po spędzeniu kilku ostatnich dni w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Von Klinkoff

Nickita Tsoy

Rozmowa z malarzem