Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (57) XXIX | Wydanie internetowe Rok (3) SZTUKA 2022

Karol Palczak – Tym, co teraz widzę

8 cze, 2021Aktualności

Dwa lata po zdobyciu Grand Prix 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019, tuż po nominacji do Paszportu „Polityki” w kategorii Sztuki wizualne, Karol Palczak powraca do Galerii Bielskiej BWA z wystawą indywidualną. Na kuratorowanej przez ówczesnego przewodniczącego konkursowego jury Piotra Rypsona ekspozycji zatytułowanej Tym, co teraz widzę zobaczymy nowe obrazy artysty, nieodmiennie czerpiące z krajobrazów i wydarzeń zaobserwowanych w jego rodzinnej podbieszczadzkiej miejscowości, w których elementy z pozoru sielankowe nasycone są także pewnym wyczuwalnym niepokojem.

Tytuł wystawy „Tym, co teraz widzę” nawiązuje do fragmentu dzieła „Uwagi o barwach” austriackiego filozofa Ludwiga Wittgensteina:
314. Czym właściwie jest „świat” świadomości? Chciałbym tu powiedzieć: „tym, co zachodzi w moim umyśle, co teraz w nim zachodzi, tym, co widzę, słyszę…”. Czy nie moglibyśmy tego uprościć i powiedzieć: „tym, co teraz widzę”?

11 czerwca – 22 sierpnia 2021
Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała
Kurator: Piotr Rypson
Wernisaż: piątek, 11 czerwca 2021, godz. 19.00
Oprowadzanie kuratorskie z udziałem artysty: piątek, 11 czerwca 2021, godz. 18.00

https://www.facebook.com/events/316010940106749/

Polecamy

Wystawa Magdaleny Abakanowicz w Tate Modern

Na wystawie w londyńskim Tate Modern mamy okazję obejrzenia niezwykłego i unikalnego dorobku polskiej rzeźbiarki i artystki, Magdaleny Abakanowicz.

PGS w Sopocie. Jacek Staniszewski – Nobody’s Perfect

„Nobody’s Perfect” to prace trójmiejskiego artysty związanego z ASP w Gdańsku Jacka Staniszewskiego. Wystawa w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie prezentuje wybór grafik oraz instalacji z ostatnich lat.
Anna Matuszewska

Liga niezwykłych dżentelmenów. Komiksowa klasyka postmoderny.

Krzysztof Ryszard Wojciechowski

Ostatnio bardzo głośno o Alanie Moorze – i tak już najsłynniejszym scenarzyście w historii komiksu. Wszystko za sprawą jego krytycznych (wypowiadanych od lat, ale dopiero teraz obiegły one mainstreamowe media) wypowiedzi na temat filmów superbohaterskich.