Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (57) XXIX | Wydanie internetowe Rok (4) SZTUKA 2023

Karol Palczak – Tym, co teraz widzę

8 cze, 2021Aktualności

Dwa lata po zdobyciu Grand Prix 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019, tuż po nominacji do Paszportu „Polityki” w kategorii Sztuki wizualne, Karol Palczak powraca do Galerii Bielskiej BWA z wystawą indywidualną. Na kuratorowanej przez ówczesnego przewodniczącego konkursowego jury Piotra Rypsona ekspozycji zatytułowanej Tym, co teraz widzę zobaczymy nowe obrazy artysty, nieodmiennie czerpiące z krajobrazów i wydarzeń zaobserwowanych w jego rodzinnej podbieszczadzkiej miejscowości, w których elementy z pozoru sielankowe nasycone są także pewnym wyczuwalnym niepokojem.

Tytuł wystawy „Tym, co teraz widzę” nawiązuje do fragmentu dzieła „Uwagi o barwach” austriackiego filozofa Ludwiga Wittgensteina:
314. Czym właściwie jest „świat” świadomości? Chciałbym tu powiedzieć: „tym, co zachodzi w moim umyśle, co teraz w nim zachodzi, tym, co widzę, słyszę…”. Czy nie moglibyśmy tego uprościć i powiedzieć: „tym, co teraz widzę”?

11 czerwca – 22 sierpnia 2021
Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała
Kurator: Piotr Rypson
Wernisaż: piątek, 11 czerwca 2021, godz. 19.00
Oprowadzanie kuratorskie z udziałem artysty: piątek, 11 czerwca 2021, godz. 18.00

https://www.facebook.com/events/316010940106749/

Polecamy

Jerzy Nowosielski – nie tylko IKONY

Hanna Ścisłowska
Od samego początku dużym przeżyciem dla młodego Nowosielskiego była liturgia w greckokatolickiej cerkwi. Ogromne wrażenie zrobiła na nim zarówno sztuka ikon jak i muzyczna oprawa nabożeństw. Muzyczne fascynacje zawdzięcza ojcu, który prowadził go na koncerty i do opery.

YBA – Young British Art

Natalia Gaj
Wraz z końcem lat 80. XX w. Wielka Brytania zmaga się z załamaniem gospodarczym – przedsiębiorstwa upadają pod ciężarem recesji, wysokie bezrobocie budzi przerażenie, a zaniedbanie wielu dzielnic nie daje złudzeń, co do poprawy warunków życia. W tym czasie nie tylko w Londynie, ale całej Wielkiej Brytanii, funkcjonuje zaledwie kilka mało istotnych galerii sztuki. Londyn właściwie nie istnieje na artystycznej mapie świata. Na tej podstawie zaczęło powoli wyrastać nowe pokolenie młodych brytyjskich artystów i artystek – pełnych zapału, nowych idei, pomysłów, bezkompromisowych i kontrowersyjnych.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy

Anna i Aleksander Matuszewscy
Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy we Francji w malowniczym miasteczku we francuskich Alpach zaoferował uczestnikom bogaty i zróżnicowany program artystyczny. Selekcja tegorocznego programu okazała się dla organizatorów ogromnym wyzwaniem. Do konkursu filmów krótkometrażowych nadeszło ponad 3200 zgłoszeń z ponad 100 krajów z całego świata. W konkursie oficjalnym filmów krótkometrażowych zostało pokazanych 37 filmów. Oficjalna Selekcja Annecy 2023 została wybrana przez dyrektora artystycznego festiwalu, Marcela Jeana, wraz z zespołem ds. planowania.