Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (58) XXX | Wydanie internetowe Rok (5) SZTUKA 2024

Karol Palczak – Tym, co teraz widzę

8 cze, 2021Aktualności

Dwa lata po zdobyciu Grand Prix 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019, tuż po nominacji do Paszportu „Polityki” w kategorii Sztuki wizualne, Karol Palczak powraca do Galerii Bielskiej BWA z wystawą indywidualną. Na kuratorowanej przez ówczesnego przewodniczącego konkursowego jury Piotra Rypsona ekspozycji zatytułowanej Tym, co teraz widzę zobaczymy nowe obrazy artysty, nieodmiennie czerpiące z krajobrazów i wydarzeń zaobserwowanych w jego rodzinnej podbieszczadzkiej miejscowości, w których elementy z pozoru sielankowe nasycone są także pewnym wyczuwalnym niepokojem.

Tytuł wystawy „Tym, co teraz widzę” nawiązuje do fragmentu dzieła „Uwagi o barwach” austriackiego filozofa Ludwiga Wittgensteina:
314. Czym właściwie jest „świat” świadomości? Chciałbym tu powiedzieć: „tym, co zachodzi w moim umyśle, co teraz w nim zachodzi, tym, co widzę, słyszę…”. Czy nie moglibyśmy tego uprościć i powiedzieć: „tym, co teraz widzę”?

11 czerwca – 22 sierpnia 2021
Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała
Kurator: Piotr Rypson
Wernisaż: piątek, 11 czerwca 2021, godz. 19.00
Oprowadzanie kuratorskie z udziałem artysty: piątek, 11 czerwca 2021, godz. 18.00

https://www.facebook.com/events/316010940106749/

Polecamy

Web-art jako nowa sztuka ludowa u Tymka Borowskiego

Tymek Borowski szuka języka, który będzie zrozumiały dla współczesnego odbiorcy.
Według niego takim językiem jest estetyka internetu, z emotikonami, memami, z całą pozorną łatwością do wymazywania i zapominania.
Borysław Czyżak

Przez wizjer Konesera – rozmowa z Łukaszem Spychałą

Na studiach zdecydowałem się na zakup mojego pierwszego aparatu analogowego, który do tej pory jest moim podstawowym aparatem. Jest to Mamiya RB67 Pro-S.

Tydzień Filmu Niemieckiego

26 stycznia 2024 roku pod patronatem medialnym SZTUKI w 10 miastach w Polsce podczas Tygodnia Filmu Niemieckiego rozpocznie się prezentacja najnowszych filmów, powstałych za naszą zachodnią granicą. Ten największy przegląd niemieckiego kina, który organizują wspólnie Dom Norymberski w Krakowie, Instytut Goethego oraz Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, zawita do Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Katowic, Opola, Poznania, Gdańska, Rzeszowa, Lublina oraz Kielc i potrwa do 8 lutego 2024 roku. Tym razem filmy będzie można zobaczyć wyłącznie w kinach.