Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (57) XXIX | Wydanie internetowe Rok (4) SZTUKA 2023

Karol Palczak – Tym, co teraz widzę

8 cze, 2021Aktualności

Dwa lata po zdobyciu Grand Prix 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019, tuż po nominacji do Paszportu „Polityki” w kategorii Sztuki wizualne, Karol Palczak powraca do Galerii Bielskiej BWA z wystawą indywidualną. Na kuratorowanej przez ówczesnego przewodniczącego konkursowego jury Piotra Rypsona ekspozycji zatytułowanej Tym, co teraz widzę zobaczymy nowe obrazy artysty, nieodmiennie czerpiące z krajobrazów i wydarzeń zaobserwowanych w jego rodzinnej podbieszczadzkiej miejscowości, w których elementy z pozoru sielankowe nasycone są także pewnym wyczuwalnym niepokojem.

Tytuł wystawy „Tym, co teraz widzę” nawiązuje do fragmentu dzieła „Uwagi o barwach” austriackiego filozofa Ludwiga Wittgensteina:
314. Czym właściwie jest „świat” świadomości? Chciałbym tu powiedzieć: „tym, co zachodzi w moim umyśle, co teraz w nim zachodzi, tym, co widzę, słyszę…”. Czy nie moglibyśmy tego uprościć i powiedzieć: „tym, co teraz widzę”?

11 czerwca – 22 sierpnia 2021
Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała
Kurator: Piotr Rypson
Wernisaż: piątek, 11 czerwca 2021, godz. 19.00
Oprowadzanie kuratorskie z udziałem artysty: piątek, 11 czerwca 2021, godz. 18.00

https://www.facebook.com/events/316010940106749/

Polecamy

Natalia Fundowicz

W swojej sztuce Natalia Fundowicz inspiruje się przede wszystkim kobietami. Uwielbia pokazywać kobiecą delikatność, a jednocześnie niezwykłą siłę i odwagę, ruch, linię, piękno i emocje.

Tsuguharu Foujita

Natalia Gaj
Ekscentryczny i intrygujący, utalentowany i autentyczny. Japoński artysta za młodu wyjechał do Paryża w poszukiwaniu prawdziwej, autentycznej sztuki. Łatwo się zakochiwał, a obiektem jego fascynacji były nie tylko kobiety, ale również koty, które z czasem stały się znakiem szczególnym jego sztuki. Czarował niecodziennym wyglądem i ubiorem, a jego technika malarska, która do dziś pozostaje nierozwiązaną zagadką, budziła zachwyt i zazdrość w całym środowisku artystycznym.