Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (58) XXX | Wydanie internetowe Rok (5) SZTUKA 2024

Konrad Żukowski – Tych, którzy wstępują do tych samych rzek, coraz to inne zalewają wody

24 cze, 2021Aktualności

Od czwartku do niedzieli (24-27.06) w Clay.Warsaw można zobaczyć wystawę Konrada Żukowskiego Tych, którzy wstępują do tych samych rzek, coraz to inne zalewają wody. Zostaną na niej pokazane najnowsze, wielkoformatowe prace krakowskiego artysty. Przyglądając się im, będziemy mieć wrażenie przełomu bycia świadkiem przełomu w twórczości malarza. Jednak ich ikonografia nie pozwala stwierdzić, czy jako patrzący, będziemy na wystawie świadkami zmierzchu pewnego etapu, czy świtu anonsującego nowy rozdział w działalności artysty.

Ikonografia prac, oparta w dużej mierze na zapamiętanych strzępkach snów artysty, pełna będzie wciąż charakterystycznych dla Żukowskiego motywów, jak płomienie, czaszki, zbłądzone komety i strumienie krwi. Obok nich nowe płótna zaludniają m.in. brązowoskóre, masywne, anonimowe postaci na kobaltowych tłach. Figury te, pozbawione cech, które pomogłyby nam osadzić je w konkretnej epoce, wydają się być uczestnikami katastrofy starego świata lub bolesnych narodzin nowego porządku.

https://www.facebook.com/events/923531341541455/

___
Konrad Żukowski (ur. w 1995), mieszka i pracuje w Krakowie. Absolwent malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (dyplom u prof. Andrzeja Bednarczyka w 2019), studiował również na University of Applied Arts w Wiedniu, pod kierunkiem prof. Henninga Bohla. Finalista konkursów Fundacji Grey House (2018) oraz Artystyczna Podróż Hestii (2019). Jego prace były dotychczas prezentowane w: galerii BWA Warszawa („Konrad Żukowski ‘szkice’ / Magdalena Łazarczyk ‘kolaże’” 2021, „Świtałowstręt” 2020), galerii Serce Człowieka w Warszawie („Kieł, pała” 2019), BWA Bielsko Biała (44. Edycja Bielskiej Jesieni, 2019), Rondzie Sztuki w Katowicach („Kolarz” 2019), galerii Jak Zapomnieć w Krakowie („W piekle będą sami moi znajomi” 2019).

Polecamy

Przez wizjer Konesera – rozmowa z Łukaszem Spychałą

Na studiach zdecydowałem się na zakup mojego pierwszego aparatu analogowego, który do tej pory jest moim podstawowym aparatem. Jest to Mamiya RB67 Pro-S.

Tydzień Filmu Niemieckiego

26 stycznia 2024 roku pod patronatem medialnym SZTUKI w 10 miastach w Polsce podczas Tygodnia Filmu Niemieckiego rozpocznie się prezentacja najnowszych filmów, powstałych za naszą zachodnią granicą. Ten największy przegląd niemieckiego kina, który organizują wspólnie Dom Norymberski w Krakowie, Instytut Goethego oraz Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, zawita do Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Katowic, Opola, Poznania, Gdańska, Rzeszowa, Lublina oraz Kielc i potrwa do 8 lutego 2024 roku. Tym razem filmy będzie można zobaczyć wyłącznie w kinach.

Rozmowa z dziełem, czyli o twórczości Michała Jamioła

W swej artystycznej praktyce Jamioł sięga nie tylko do kanonu współczesnej historii sztuki,
ale także to spuścizny dawnych mistrzów malarstwa hiszpańskiego i austriackiego.