Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (58) XXX | Wydanie internetowe Rok (5) SZTUKA 2024

Maryna TV

24 maj, 2021Aktualności

Zielonogórskie BWA zaprasza na wystawę online Maryna TV. Wystawa jest kolejnym zaskakującym obliczem Maryny Tomaszewskiej, artystki znanej z działań na pograniczu sztuki i kultury głównego nurtu. Jej najbardziej charakterystyczne projekty to czasopismo „Periodyk Najgorszy” oraz książka i seria wideo pokazywanych w CSW Zamku Ujazdowskim – „Rozmówki polsko-angielskie ze sztuką w tle”.

Projekt MARYNA.TV rozpoczął się w czasach lockdownu i jest zainspirowany internetowymi fenomenami, bohaterami, którzy zdobyli sławę w sieci, i formatami szeroko oddziałującymi w środowiskach social mediów. Bezpośrednio odnosząc się do działań influencerów i używając mechanizmów komercyjnej narracji, artystka przenosi je na pole sztuki.

Tomaszewska stworzyła więc własny merch, którego elementami są seria naklejek czy filtry AR, a wystawa w przestrzeni BWA zaprojektowana została z rozmysłem pod doskonałe zdjęcia na Instagram – tak by być maksymalnie insta-friendly.

otwarcie 23.04 godz. 19:00
wystawa czynna do 16.05.2021
kuratorka: Anna Mituś

https://www.facebook.com/events/331896414958663

____

Maryna Tomaszewska
Adiuntka na Wydziale Sztuki Mediów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie również jest główną kuratorką Galerii Spokojna. W swojej działalności łączy misję edukacyjną z praktyką artystyczną. Interesują ją mechanizmy funkcjonowania świata sztuki, postkonceptualne działania oraz przełożenia komercyjnej narracji na pole sztuki. Autorka art booków, instalacji, wideo i performansów, redaktorka naczelna „Periodyka Najgorszego”.
W 2013 roku była główną redaktorką czasopisma naukowego „Journal of Artists’ Books” (Columbia College Chicago) – edycji poświęconej polskiej scenie publikacji wydawanych przez artystów.
Brała udział w wystawach, m.in. w: BWA Wrocław, CSW Zamek Ujazdowski, Golden Thread Gallery (Belfast), Villa Tokyo, oraz uczestniczyła w targach NY Art Book Fair (MoMA PS1),
LA Art Book Fair (MOCA). Wielokrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu dla wybitnych młodych twórców Młoda Polska.
Jej art booki są w kolekcjach m.in. MoMA, SFMOMA, Metropolitan Museum of Art, Tate, Victoria and Albert Museum.

 

Polecamy

Przez wizjer Konesera – rozmowa z Łukaszem Spychałą

Na studiach zdecydowałem się na zakup mojego pierwszego aparatu analogowego, który do tej pory jest moim podstawowym aparatem. Jest to Mamiya RB67 Pro-S.

Tydzień Filmu Niemieckiego

26 stycznia 2024 roku pod patronatem medialnym SZTUKI w 10 miastach w Polsce podczas Tygodnia Filmu Niemieckiego rozpocznie się prezentacja najnowszych filmów, powstałych za naszą zachodnią granicą. Ten największy przegląd niemieckiego kina, który organizują wspólnie Dom Norymberski w Krakowie, Instytut Goethego oraz Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, zawita do Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Katowic, Opola, Poznania, Gdańska, Rzeszowa, Lublina oraz Kielc i potrwa do 8 lutego 2024 roku. Tym razem filmy będzie można zobaczyć wyłącznie w kinach.

Rozmowa z dziełem, czyli o twórczości Michała Jamioła

W swej artystycznej praktyce Jamioł sięga nie tylko do kanonu współczesnej historii sztuki,
ale także to spuścizny dawnych mistrzów malarstwa hiszpańskiego i austriackiego.