Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (58) XXX | Wydanie internetowe Rok (5) SZTUKA 2024

Otwarcie wystawy: Martina Smutna “Za pan brat”

9 lip, 2021Aktualności

Pierwsza w Polsce wystawa czeskiej malarki Martiny Smutnej otworzy się w czwartek (1.07) w Trafostacji Sztuki w Szczecinie.

Kuratorowana przez Darię Grabowską ekspozycja zatytułowana Za pan brat prezentować będzie szeroki przekrój prac artystki skoncentrowanych na skromnych historiach indywidualnych relacji, z których jednak wyłania się szerszy obraz społecznych norm i konsekwencji procesów historycznych.

W obrazach malarki dominuje fatyga i smutek jednej osoby, ludzkiego czynnika dużych historii. Zaciera się w nich granica między intymną opowieścią a narracją historyczno-socjologiczną. Niektóre cykle malarskie artystki poświęcone są podobieństwom między wyższymi sferami XVIII wieku a dzisiejszą burżuazją klasy średniej. Tym samym malarka portretuje relacje pomiędzy dążeniem do zmiany a zdyscyplinowanym bezwładem oraz napięcie między władzą a bezsilnością. Ostatnie płótna Smutnej przedstawiają rodzinę i jej tradycje oraz możliwość pokoleniowego transferu obyczajów. Twórczość Smutnej jest językiem, którym ta posługuje się, by mówić o tematach zarówno intymnych i osobistych, ale i ogólnospołecznych. Jej obrazy przekraczają granice między przeszłością, teraźniejszością i apokaliptyczną przyszłością.

Wystawę można oglądać do 26 września 2021r.

https://www.facebook.com/events/2891830591035564

Polecamy

Nickita Tsoy

Rozmowa z malarzem

A Jednak Życie: wystawa Avivy Blum i Wojciecha Cieśniewskiego w Jerozolimie

Wystawa “Life, After All” zostanie otwarta 2 maja w Hotel President Gallery w Jerozolimie