Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (58) XXX | Wydanie internetowe Rok (5) SZTUKA 2024

Paweł Jarodzki : Świat nie istnieje

24 maj, 2021Aktualności

W dolnośląskiej Oleśnicy w tę sobotę (1.05) w galerii Forma Otwarta otworzy się wystawa Pawła Jarodzkiego Świat nie istnieje. Nowe prace wrocławskiego artysty eksplorują spontaniczne związki pamięci z faktami, a kluczową rolę odgrywa w nich proces tworzenia map. Poprzez dekonstruowanie map fizycznych i ponownie ich składanie w formie kolażu ze znalezionych materiałów, wizerunków, symboli autor współtworzy psychogeograficzną sieć możliwości. Nostalgia za papierowymi mapami staje się metaforą absurdu w erze blokad, sankcji i satelit.

Kierując się cytatem wyrwanym z kontekstu „Świat nie istnieje”, artysta przedstawia tajemniczy świat uroku i intryg stworzony z malarską rozkoszą. Piękna i kąśliwa, kpiąca i posępna seria splata ze sobą symbole śmierci i minerałów. Sam ląd jest nieprzeniknioną areną, na której śmiejemy się z kartonowych czaszek, a ezoteryczne figury stają się odniesieniami wabiącymi nasze niepotwierdzone niczym przypuszczenia. Na niepokojącej granicy pomiędzy myślą, a wiarą nasze najpotężniejsze wspomnienia równoległe są liniom rysowanym na piasku, wyobrażenia dotyczące terytorium, historii oraz narodowych granic rozpadają się w świat nicości.

Adaptując logo fikcyjnej gazety “Gotham Globe”, znanej z drukowania nocnych spisków zamaskowanych mścicieli, Jarodzki zmienia jej nazwę, proklamując jednocześnie, że „Świat nie istnieje”. Tytuł nawiązuje do historycznej postawy solipsyzmu, filozoficznej idei, mówiącej o tym, że poza naszym umysłem nic nie jest pewne. Egzystencjalne odchylenia spajają powtarzające się motywy, wprowadzane seryjnie z subtelną manipulacją. Baryłka oleju, róża oraz alegoryczne szkielety. Odniesienia do fizyczności oraz ziemskich zasobów są wyolbrzymione, przedstawione w postaci sentymentalnych motywów. Backhandowy zwrot do tradycji malarskich vanitas, widoczny jest zarówno kwestionowanych jak i legitymizowanych poprzez powtórzenia, a jednocześnie ironicznie zredukowanych do ornamentu, w typowym dla Jarodzkiego stylu.

Wystawa powstała we współpracy Fundacji Art House z kuratorem Krzysztofem Wałaszkiem.
Projekt realizowany jest w ramach Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego.

Ekspozycja trwać będzie od 1 maja do 26 czerwca 2021 r. Wymagana wcześniejsza rezerwacja.

https://www.facebook.com/events/289909526010731

__

Paweł Jarodzki (ur. 1958 we Wrocławiu) – artysta, pisarz i pedagog. W swojej 30-letniej karierze wypracował unikalny, liryczny głos, prezentując krytykę i komedię zarówno poprzez wystawy, jak i komiksy. Profesor prowadzący pracownię multimediów na Wydziale Malarstwa i Rzeźby wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, kurator BWA Wrocław. Współzałożyciel legendarnej grupy LuXuS we Wrocławiu (aktywna od 1984 do teraz). Prace Jarodzkiego znajdują się w zbiorach Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, wystawiane są w całej Polsce, jak i Europie, jego komiks “Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski” został opublikowany przez Korporację Ha!art.