Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (58) XXX | Wydanie internetowe Rok (5) SZTUKA 2024

Przyjemność obcowania

24 maj, 2021Aktualności

W katowickiej Galerii Szarej od kilku dni można zobaczyć wystawę Przyjemność obcowania. Projekt realizowany jest przy współpracy z wrocławską Krupa Gallery, fundacją SEXEDpl i firmą Magnum. Jest opowieścią o szerokim spektrum przyjemności, rozumianej i defiiniowanej na wszelkie sposoby przez siedemnastu polskich artystów i artystki – o przejawie wojerystycznym, ekshibicjonistycznym, fetyszyzowanym, cielesnym, emocjonalnym, magicznym, bliskim naturze.

To nieraz osobiste zapiski z odczuwania przyjemności, ale i prace inspirowane tym, jak wygląda przyjemność online, odczuwanie przyjemności publicznie, przyjemność cielesna łatwo dostępna. Nagość ukryta i nagość wprost. Żądanie przyjemności i jej mniej śmiałe poszukiwania. Przyjemność ostrożna, spontaniczna i dojrzała. Dawana i przyjmowana.

Celowo na wystawę składają się prace różnorodne, które razem tworzą nowy, zapładniający pretekst do rozmowy o sensualności i seksualności, a co za tym idzie, edukacji seksualnej. Pretekst, którego w polskiej kulturze bardzo brakuje.

Każdy ma prawo do przyjemności. Jest ono zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Seksualnych Człowieka. Bez przyjemności trudno przejść przez dzień bez szwanku, nie sposób przejść przez czasy kryzysu. To cząstka naszego dobrostanu, istotny aspekt naszego życia fizycznego i psychicznego, a w rezultacie jedna z najbardziej naturalnych dróg poszukiwania szczęścia. Dlatego stanowi ona istotną część edukacji seksualnej oraz serce tej wystawy.

Artystki i artyści: Adam Adach, Zuzanna Bartoszek, Przemek Branas, Martyna Czech, Pola Dwurnik, Teresa Gierzyńska, Aneta Grzeszykowska i Jan Smaga, Krzysztof Jung, Magdalena Karpińska, Katarzyna Korzeniecka, Róża Litwa, Marta Nadolle, Karol Radziszewski, Jadwiga Sawicka, Mikołaj Sobczak, Łukasz Stokłosa, Konrad Żukowski

Zespół kuratorski:
Igor Bloch we współpracy z SEXEDpl

Wystawa: 7 maja – 29 maja 2021
Finisaż: 29 maja 2021

https://galeriaszara.pl/_/przyjemnosc-obcowania/

Polecamy

Nickita Tsoy

Rozmowa z malarzem

A Jednak Życie: wystawa Avivy Blum i Wojciecha Cieśniewskiego w Jerozolimie

Wystawa “Life, After All” zostanie otwarta 2 maja w Hotel President Gallery w Jerozolimie