Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (57) XXIX | Wydanie internetowe Rok (4) SZTUKA 2023

Tadeusz Rolke – “Czarna Łapa”. Galeria Le Guern

21 mar, 2022Aktualności, Felieton, Recenzje, Wystawy

W kameralnej galerii Le Guern na warszawskiej Saskiej Kępie fotograf Tadeusz Rolke pokazuje cykl intrygujących zdjęć. Fotografie po latach udało się zrekonstruować z odnalezionych stykówek. Inga Cendrowicz w duchu analogowym odtworzyła zniszczone kadry, tworząc nową jakość – pozytywy cyfrowe. Zdjęcia nabrały nowego charakteru, są lekko przymglone, intrygujące, z lekką nutką dekadencji. Artysta odzyskuje fotografie i po pół wieku składa hołd zmarłej przyjaciółce Małgorzacie Miklasz.

Zdjęcia powstały wiosną 1972 roku w hamburskim mieszkaniu w dzielnicy Eppendorf. Rolke fotografuje modelkę z ogromną dmuchaną łapą wykonaną z polichlorku winylu. Czarny absurdalny obiekt staje się dominującym elementem w połączeniu z nagim ciałem modelki. Prace, choć powstały 50 lat temu, nawet dziś wydają się awangardowe. Widać na nich, że artysta jest zafascynowany dziewczyną i jest między nimi niesamowita więź. Jak mówi Rolke „Uwielbiałem przyglądać się Małgosi, kiedy się czesała, malowała usta, psikała perfumami, wybierała sukienkę i mówiła <<Nie mam się w co ubrać>>. Była ze mną jakiś czas, potem mnie rzuciła dla pilota Lufthansy. Bolało mnie to, ale przeszło, jeszcze bez długotrwałych depresji.’’

Tadeusz Rolke jest legendą polskiej fotografii reportażowej i modowej. Fotografią zajmuję się od ponad siedemdziesięciu lat. W jego archiwum są zdjęcia dokumentacyjne, reklamowe, modowe, fotoreportaże, portrety i akty.

Artysta do tej pory fotografuje Rolleiflexem – aparatem analogowym. Uważa że, negatyw to jest dusza fotografii. Nie stroni jednak od fotografii cyfrowej. ’’Jest bardzo użyteczna jako pewien rodzaj notatnika, zresztą od jakiegoś czasu sam mam cyfrę i robię nią dobre zdjęcia, które były publikowane w moim albumie (…) Cały czas jest różnica w ekspresji między odbitką z powiększalnika a wydrukiem cyfrowym – różnica w głębi, różnica w plastyce.’’

Jeśli chcemy poczuć plastykę fotografii analogowej to zapraszam do odwiedzenia galerii Le Guern.

Polecamy

YBA – Young British Art

Natalia Gaj
Wraz z końcem lat 80. XX w. Wielka Brytania zmaga się z załamaniem gospodarczym – przedsiębiorstwa upadają pod ciężarem recesji, wysokie bezrobocie budzi przerażenie, a zaniedbanie wielu dzielnic nie daje złudzeń, co do poprawy warunków życia. W tym czasie nie tylko w Londynie, ale całej Wielkiej Brytanii, funkcjonuje zaledwie kilka mało istotnych galerii sztuki. Londyn właściwie nie istnieje na artystycznej mapie świata. Na tej podstawie zaczęło powoli wyrastać nowe pokolenie młodych brytyjskich artystów i artystek – pełnych zapału, nowych idei, pomysłów, bezkompromisowych i kontrowersyjnych.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy

Anna i Aleksander Matuszewscy
Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy we Francji w malowniczym miasteczku we francuskich Alpach zaoferował uczestnikom bogaty i zróżnicowany program artystyczny. Selekcja tegorocznego programu okazała się dla organizatorów ogromnym wyzwaniem. Do konkursu filmów krótkometrażowych nadeszło ponad 3200 zgłoszeń z ponad 100 krajów z całego świata. W konkursie oficjalnym filmów krótkometrażowych zostało pokazanych 37 filmów. Oficjalna Selekcja Annecy 2023 została wybrana przez dyrektora artystycznego festiwalu, Marcela Jeana, wraz z zespołem ds. planowania.

Natalia Fundowicz

W swojej sztuce Natalia Fundowicz inspiruje się przede wszystkim kobietami. Uwielbia pokazywać kobiecą delikatność, a jednocześnie niezwykłą siłę i odwagę, ruch, linię, piękno i emocje.