Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (58) XXX | Wydanie internetowe Rok (5) SZTUKA 2024

Wystawa malarstwa Julii Curyło „Panna młoda, jednorożec i inne światy”

22 gru, 2023Aktualności, Wystawy

Zbliżające się Święta to dla wielu osób czas – zarówno niezwykły i magiczny – jak również wymagający. Kojarzy się nie tylko z religią, plastikowymi bombkami czy wszędobylskimi światełkami. Jest również wyzwaniem, które obfituje nie tylko w tradycyjne dania, ale też rozmowy na często trudne i niewygodne tematy. Do polskich Świąt można porównać też dzieła artystki Julii Curyło, które do 5 stycznia 2024 roku każdy może obejrzeć w przestrzeni Fundacji im. Bolesława Biegasa przy Al. Jerozolimskich 51 w Warszawie.

Panna młoda z czaszką, kosmonauta w sukience czy różowy jednorożec.To tylko niektóre motywy, które można zaobserwować w dziełach Curyło w Fundacji im. Bolesława Biegasa. Patrząc na obrazy, każdy – młody, stary, kobieta, mężczyzna, gej, hetero, Polak, Niemiec, wdowa, matka – znajdzie tam kawałek swojego świata. Poczuje się w nim dobrze, ale zaraz zacznie zadawać sobie pytania, na które trudno znaleźć dziś dobre odpowiedzi.

Julia Curulo oswaja tytułowe ‘inne światy’ przy pomocy obrazów, które nie tyle je tłumaczą, co pozwalają nam sobie z nimi jakoś poradzić, przejść nad tymi tajemniczymi zjawiskami do porządku dziennego.

– Wyobraźnia buzuje od palców aż po czubek głowy – komentują osoby, które wystawę już obejrzały.

Artystka używa ikonografii ze świata popkultury, gadżetów produkowanych tanio i masowo, jak np. dmuchańce, nawiązuje także do przedstawień z historii sztuki, stosuje cytaty i pastisz. Cechą charakterystyczną jej kompozycji jest zdecydowanie inteligencja, humor i narracyjne kalambury.

Curyło interesują trudne do zrozumienia zjawiska związane z nauką, kosmosem i religią. Można powiedzieć, że mierzy się z nimi z bezkompromisową i szlachetną naiwnością. W lekkiej, igrającej z kiczem, kolorowej formie dotyka bardzo poważnych problemów i czule patrzy na to, jak wyposażeni w zabawkowe idee próbujemy sobie radzić z rzeczywistością.

Julia Curyło ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Leona Tarasewicza na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2021 obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską i uzyskała stopień doktora sztuki. Jest autorką obrazów oraz instalacji prezentowanych w przestrzeni publicznej. W styczniu 2010 roku wygrała konkurs zorganizowany przez Galerię A19. Pokazany w warszawskim metrze wielkoformatowy mural Baranki Boże przyniósł rozgłos artystce. W tym samym roku Curyło wygrała Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE. W 2011 roku została nominowana do prestiżowej nagrody 10. Konkursu im. Gepperta, a w 2012 do nagrody czasopisma „Arteon”. W 2012 i 2016 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jest autorką ponad 60 wystaw w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w państwowych kolekcjach sztuki m.in. Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Sztuki w Legnicy oraz Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Regularnie zajmuje wysokie notowania w corocznym Kompasie Młodej Sztuki. W 2021 nakładem brytyjskiego wydawnictwa Unicorn ukazała się książka pt. Ko(s)miczny obraz rzeczywistości w malarstwie Julii Curyło.

Wystawę można oglądać od 12 grudnia 2023 do 05 stycznia 2024 w przestrzeni wystawienniczej Muzeum im. Bolesława Biegasa. Po tym czasie, wystawa zostanie przeniesiona do wirtualnej galerii Biegas RCB znajdującej się w rozszerzonej rzeczywistości metaverse.