Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (58) XXX | Wydanie internetowe Rok (5) SZTUKA 2024

Wystawa malarstwa Renaty Szułczyńskiej „To, co nie przemija”

17 mar, 2021Aktualności

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu zaprasza na nową wystawę czasową, którą można oglądać od 9 marca 2021 r. Autorką prezentowanych na niej obrazów jest Renata Szułczyńska – znana m.in. z cyklu prac „Gaia”. Jej prace ukazywane były wielokrotnie na różnorodnych festiwalach sztuki, m.in. podczas Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych oraz Festiwalu Sztuk Młodych „Przeciąg”.

Malarstwo Renaty Szułczyńskiej to przykład sztuki współczesnej, sztuki w której obraz jest symbolem. Zmusza do kontemplacji, do głębszego zastanowienia się nad tym, czym właściwie jest owe „to, co nie przemija”. Autorka postrzega swe własne prace jako owoc poszukiwań wartości, troski o życie, o kondycję ludzkości. Stwierdza:
„Wymiarem człowieczeństwa jest jego duchowość i cielesność. Duchowa płodność jest równie ważna, jeśli nie ważniejsza, ponieważ chroni od zapomnienia. W byt wpisane jest pytanie „Kim Jestem”, a właściwie „Jakim Jestem”. Jestem tym, co zostawiam przyszłym pokoleniom.”

Wystawa trwa do 30 kwietnia 2021 roku.

 

Polecamy

Przez wizjer Konesera – rozmowa z Łukaszem Spychałą

Na studiach zdecydowałem się na zakup mojego pierwszego aparatu analogowego, który do tej pory jest moim podstawowym aparatem. Jest to Mamiya RB67 Pro-S.

Tydzień Filmu Niemieckiego

26 stycznia 2024 roku pod patronatem medialnym SZTUKI w 10 miastach w Polsce podczas Tygodnia Filmu Niemieckiego rozpocznie się prezentacja najnowszych filmów, powstałych za naszą zachodnią granicą. Ten największy przegląd niemieckiego kina, który organizują wspólnie Dom Norymberski w Krakowie, Instytut Goethego oraz Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, zawita do Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Katowic, Opola, Poznania, Gdańska, Rzeszowa, Lublina oraz Kielc i potrwa do 8 lutego 2024 roku. Tym razem filmy będzie można zobaczyć wyłącznie w kinach.

Rozmowa z dziełem, czyli o twórczości Michała Jamioła

W swej artystycznej praktyce Jamioł sięga nie tylko do kanonu współczesnej historii sztuki,
ale także to spuścizny dawnych mistrzów malarstwa hiszpańskiego i austriackiego.