Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (58) XXX | Wydanie internetowe Rok (5) SZTUKA 2024

Zachód słońc wszystkich

29 cze, 2021Aktualności

Prezentacja dyplomu Piotra Mląckiego wykonanego na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP pod opieką prof. Wojciecha Zubali oraz aneksów pod opieką prof. Jana Mioduszewskiego i prof. Mirosława Bałki.

Wystawa odbywa się na drugim piętrze Muzeum Etnograficznego w dniach
22.06 – 28.06.2021 w godzinach otwarcia Muzeum.

“Zachód słońc wszystkich” to wystawa poświęcona popkulturowym przejawom mitologizacji przemocy imperialnej w Polsce i za granicą. Tytuł w swobodny sposób nawiązuje do angielskiego powiedzenia, które podsumowywało kilkusetletnią dominację tego europejskiego mocarstwa w globalnej polityce. „Imperium, nad którym nigdy nie zachodzi słońce”, parafrazując te słowa można przyjrzeć się sytuacji, w której to Polska osiąga swoje imperialne ambicje i staje się największym państwem świata. Hegemoniczne aspiracje, które towarzyszyły I, II jak i III Rzeczpospolitej zazwyczaj stawały nam ością w gardle. Polityczna postawa megalomanii zwykle wzbierała wraz ze słabnięciem Polski. Nierealne sny o koloniach, krucjatach i o wiecznej potędze zdawały się przysłaniać możliwości zaradzenia nadchodzącym klęskom. Słońce, które nie może zajść, koniec końców wybucha roztaczając za sobą martyrologiczną skorupę. Ta zaś, po dziś dzień zakrzywia obraz historii oraz degeneruje społeczną mentalność. Ostatnie lata w znacznym stopniu poszerzyły renesans imperialnej myśli państwowej, co nie pozostaje bez wpływu na politykę historyczną i system edukacji.

https://www.facebook.com/events/897649894134131/

_____
Piotr Mlącki – malarz, twórca instalacji i aktywista. Student V roku Wydziału Malarstwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współzałożyciel galerii studenckiej Kiedyś to będzie i kolektywu KN Tęcza. Finalista 20. Edycji Artystycznej Podróży Hestii i stypendysta MKiDN na rok 2021. W swojej twórczości zajmuje się głównie historią nierówności społecznych oraz symboliką przemocy w popkulturze.

 

Polecamy

Przez wizjer Konesera – rozmowa z Łukaszem Spychałą

Na studiach zdecydowałem się na zakup mojego pierwszego aparatu analogowego, który do tej pory jest moim podstawowym aparatem. Jest to Mamiya RB67 Pro-S.

Tydzień Filmu Niemieckiego

26 stycznia 2024 roku pod patronatem medialnym SZTUKI w 10 miastach w Polsce podczas Tygodnia Filmu Niemieckiego rozpocznie się prezentacja najnowszych filmów, powstałych za naszą zachodnią granicą. Ten największy przegląd niemieckiego kina, który organizują wspólnie Dom Norymberski w Krakowie, Instytut Goethego oraz Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, zawita do Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Katowic, Opola, Poznania, Gdańska, Rzeszowa, Lublina oraz Kielc i potrwa do 8 lutego 2024 roku. Tym razem filmy będzie można zobaczyć wyłącznie w kinach.

Rozmowa z dziełem, czyli o twórczości Michała Jamioła

W swej artystycznej praktyce Jamioł sięga nie tylko do kanonu współczesnej historii sztuki,
ale także to spuścizny dawnych mistrzów malarstwa hiszpańskiego i austriackiego.