Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (58) XXX | Wydanie internetowe Rok (5) SZTUKA 2024
Szymon Szewczyk – Jeśli nie wiesz, jak to powstało, to na pewno byli kosmici
Solowa wystawa Szymona Szewczyka, kuratorowana przez Joannę Rzepkę-Dziedzic z Galerii Szarej, otworzy się w środę (19.05) w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim.
Zebrane na wystawie obiekty przedstawiają rzeczywistość jako niemożliwy do odczytania kod. Każda teoria wydaje się równie możliwa, co nieprawdopodobna. W minimalistycznych, pozornie abstrakcyjnych rzeźbach ukryty został numerologiczny portret autora, a bramka ogrodowa powstała ku czci inkaskiego ojca Słońca.
Na pierwszy rzut oka to wszystko sprawia wrażenie zabytków wyjętych z muzealnej kolekcji lub elementów scenografii filmu o końcu cywilizacji. Po bliższych oględzinach, obiekty wymykają się próbom umiejscowienia w czasie.
Autor fantazjuje o końcu człowieka, patrzy na wytwory cywilizacji z perspektywy przyszłych archeologów, którzy ze strzępów informacji starają się odtworzyć pierwotny sens znalezionych artefaktów.
Szymon Szewczyk – (ur. 1989 r.) Artysta audiowizualny, scenograf, projektant. Autor muzyki teatralnej i eksperymentalnego elektronicznego projektu DMKHV. Ukończył malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Tworzy obrazy, obiekty, kolaże oraz instalacje. Interesują go relacje człowieka z jego materialnym i kulturowym otoczeniem oraz poszukiwanie nieoczywistych powiązań między z pozoru odległymi zjawiskami, teorie spiskowe, kreatywna prowizorka, tymczasowość, tanie materiały, DIY, nadmiar informacji, podejrzane naukowe teksty, głupie żarty, śmiertelna powaga, śmieci, imitacje, zakłócenia, błędy, zmyślone rytuały, oswojona egzotyka, wątpliwość w uporządkowaną wiedzę o świecie.
Wystawiał m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w ramach festiwalu Warszawa w Budowie 2016, w BWA w Katowicach, CSW Kronika w Bytomiu, Galerii Szara Kamienica w Krakowie, Kasia Michalski Gallery w Warszawie, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie czy Rondzie Sztuki w Katowicach. Realizował scenografie m.in. w Teatrze im. J. Słowackiego i Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie i Teatrze Śląskim w Katowicach.