Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (58) XXX | Wydanie internetowe Rok (5) SZTUKA 2024

Przedmioty przeznaczone do stymulowania życia umysłu, czyli niewidzialne oko duszy

25 maj, 2021Aktualności

Paweł Kowalewski, ikona polskiej sztuki lat 80. i założyciel legendarnej Gruppy, powraca z indywidualną wystawą najnowszych prac malarskich, które nazywa „PRZEDMIOTAMI”.

28 maja w kieleckiej Galerii Sztuki Współczesnej WINDA po raz pierwszy wystawione zostaną 32 płótna Kowalewskiego. Prace na wystawie Przedmioty przeznaczone do stymulowania życia umysłu, czyli niewidzialne oko duszy składają się na trzy cykle, z których jeden inspirowany jest tekstami myślicielki Hannah Arendt, drugi to pokłosie wypraw malarza do Afryki, trzeci zaś, zatytułowany Samotność, dotyczy szeroko pojętej kondycji współczesnego człowieka. Artysta uważa, że żyjemy w świecie, w którym „rozum po prostu zbankrutował”.

Najnowsze obrazy Pawła Kowalewskiego są naturalną kontynuacją jego myślenia o sztuce, są nonszalanckie, wyraziste, mają plakatowy charakter i zawierają proste obserwacje na poważne tematy, które artysta ujmuje w symboliczny kolor.

https://www.facebook.com/events/190844549534575/

Paweł Kowalewski (ur. 1958) – profesor ASP, założyciel legendarnej Gruppy i ikona polskiej sztuki lat 80. Jego prace powstałe w okresie transformacji ustrojowej, są ważnym komentarzem do czasów PRL-u. Autor takich głośnych dzieł jak: „Mon Cheri Bolscheviq”, „Symulator Totalitaryzmu” czy „Europeans Only”. Brał udział w szeregu wystaw w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w największych polskich kolekcjach, m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Jerke, a także Fundacji Sztuki Polskiej ING czy Fundacji Rodziny Staraków.

 

Polecamy

Relacja z otwarcia MSN-u i kilka osobistych refleksji

“To nie karnawał ale tańczyć chce i będę tańczył z nią” – ten krótki cytat z Republiki dość trafnie określa mój nastrój po spędzeniu kilku ostatnich dni w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Von Klinkoff

Nickita Tsoy

Rozmowa z malarzem