Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (58) XXX | Wydanie internetowe Rok (5) SZTUKA 2024

Andrea Mastrovito: Strange Days – wystawa

24 maj, 2021Aktualności

Od czwartku (6.05) w gdańskim Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia można zobaczyć indywidualną wystawę włoskiego artysty Andrei Mastrovito.

Andrea Mastrovito to włoski artysta, który od lat zajmuje się rysunkiem, w swojej twórczości poszukując nowych rozwiązań dla tego klasycznego medium.

Na wystawie zaprezentowane zostaną nowe prace nawiązujące do dwóch filmowych klasyków horroru: Nosferatu – symfonii grozy i Nocy żywych trupów, kamieni milowych w historii gatunku i obrazów, które ukształtowały archetypiczne wyobrażenia wampirów, w przypadku filmu Friedricha Wilhelma Murnau – oraz zombie, w obrazie George Romera.

Andrea Mastrovito w swoich filmach stworzył rysunkowe remake tych dwóch horrorów, stosując w przypadku każdego z nich inną artystyczną strategię Przy powstaniu „NYsferatu. Symfonia stulecia” powstało około trzydziestu pięciu tysięcy rysunków, które następnie zostały zaanimowane. W „I am not legend” artysta z wydrukowanych kadrów filmowych wymazał niektóre elementy.

Odtwarzając filmy Andrea Mastrovito stworzył prawdziwy kulturowy remiks, pełen cytatów i odniesień do współczesności. Akcja „NYsferatu. Symfonia stulecia” toczy się w Nowym Jorku, w filmowej opowieści znajdziemy nawiązania do wojny w Syrii.

Artysta w swoich pracach sięgnął po kino grozy, by zmierzyć nas z pytaniem dlaczego lubimy się bać oraz jakie traumy ukrywamy pod postaciami wampirów czy zombie.

Wystawę można oglądać do 20 czerwca 2021r. w dniach czwartek-niedziela.

https://www.facebook.com/events/930709454355088/

Polecamy

Nickita Tsoy

Rozmowa z malarzem

A Jednak Życie: wystawa Avivy Blum i Wojciecha Cieśniewskiego w Jerozolimie

Wystawa “Life, After All” zostanie otwarta 2 maja w Hotel President Gallery w Jerozolimie