Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (56) XXVIII | Wydanie internetowe Rok (2) SZTUKA 2021

Andrea Mastrovito: Strange Days – wystawa

24 Maj, 2021Aktualności

Od czwartku (6.05) w gdańskim Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia można zobaczyć indywidualną wystawę włoskiego artysty Andrei Mastrovito.

Andrea Mastrovito to włoski artysta, który od lat zajmuje się rysunkiem, w swojej twórczości poszukując nowych rozwiązań dla tego klasycznego medium.

Na wystawie zaprezentowane zostaną nowe prace nawiązujące do dwóch filmowych klasyków horroru: Nosferatu – symfonii grozy i Nocy żywych trupów, kamieni milowych w historii gatunku i obrazów, które ukształtowały archetypiczne wyobrażenia wampirów, w przypadku filmu Friedricha Wilhelma Murnau – oraz zombie, w obrazie George Romera.

Andrea Mastrovito w swoich filmach stworzył rysunkowe remake tych dwóch horrorów, stosując w przypadku każdego z nich inną artystyczną strategię Przy powstaniu „NYsferatu. Symfonia stulecia” powstało około trzydziestu pięciu tysięcy rysunków, które następnie zostały zaanimowane. W „I am not legend” artysta z wydrukowanych kadrów filmowych wymazał niektóre elementy.

Odtwarzając filmy Andrea Mastrovito stworzył prawdziwy kulturowy remiks, pełen cytatów i odniesień do współczesności. Akcja „NYsferatu. Symfonia stulecia” toczy się w Nowym Jorku, w filmowej opowieści znajdziemy nawiązania do wojny w Syrii.

Artysta w swoich pracach sięgnął po kino grozy, by zmierzyć nas z pytaniem dlaczego lubimy się bać oraz jakie traumy ukrywamy pod postaciami wampirów czy zombie.

Wystawę można oglądać do 20 czerwca 2021r. w dniach czwartek-niedziela.

https://www.facebook.com/events/930709454355088/

Polecamy

Upodobanie do brzydoty

Karolina Sierszulska

Kiedyś ktoś mi powiedział, obserwując mój zachwyt nad zdjęciami Fridy Kahlo, że mam „jakiś dziwny pociąg do brzydoty”. Wówczas pomyślałam – A co jeśli ten ktoś ma rację? Co jeśli „uwielbiam brzydotę”? Nic to, zaparłam się wtedy i nie pozwoliłam mojemu rozmówcy wygrać tej potyczki słownej, uznając koniec końców, oczywiście, że nie ma racji.

Transformacja

Sara Nowicka

Jednym z najpopularniejszych polskich tytułów tych wakacji jest „Rojst 97” – serial w reżyserii Jana Holoubka. To kolejna po zeszłorocznym „W głębi lasu” produkcja zrealizowana pod szyldem Netfliksa, która przenosi odbiorców w czasie do mitycznych lat dziewięćdziesiątych. Ogólna tendencja każe widzieć w tym zjawisku coś więcej niż wywołaną letnim czasem nostalgię. Tym bardziej że po epokę polskiej transformacji sięga nie tylko kino.

Mikro zachwyty nowej generacji, czyli viva mała, drewniana zabawka

Karolina Sierszulska
Ostatnio miałam okazję, po raz pierwszy od dłuższego czasu, odwiedzić niewielką wystawę młodych artystów w Krakowie. Po tylu miesiącach nieuczestniczenia w jakichkolwiek wydarzeniach kulturalnych, przyszłam tam z otwartym umysłem na nowe, dawno niewidziane. Właśnie wtedy przydarzyła się okazja, żeby poddać obserwacji zachowanie ludzi, ale przy tym także swoje. Jak reagują oni na sztukę i kulturę, na piękno i brzydotę,na to co jest im serwowane na obrazie czy fotografii.