Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (57) XXIX | Wydanie internetowe Rok (3) SZTUKA 2022

Cinthia Marcelle: A Conjunction of Factors

11 sie, 2022Aktualności, Felieton, Wystawy

Cinthia Marcelle to brazylijska artystka urodzona w Belo Horizonte w 1974 roku. Twórczość artystki oscyluje wokół multimediów. Zajmuje się przede wszystkim fotografią, sztuką wideo i tworzy instalacje typu „site-specific”. Wystawa w Barcelonie „A Conjunction of Factors” to pierwsza wystawa, która jest oryginalnym spojrzeniem na jej dotychczasową pracę twórczą.

Widz w przestrzeni galerii „podróżuje” między instalacjami, fotografiami i ruchomymi obrazami. Motywy, które Marcelle wykorzystuje w swoich pracach powtarzają się oraz multiplikują w różnych konfiguracjach. Serie prac wystawione w przestrzeni white cube są pokazywane w kreatywny sposób. Współistnieją jako osobny byt, ale również można je łączyć, pokazywane razem są swoistą talią kart do rozegrania w grze skojarzeń. Wystawa podkreśla charakterystyczną estetykę pracy artystki. Od multiplikacji i powtórzeń, do wielkoformatowych instalacji z subtelnymi interwencjami przestrzennymi. Odpowiednie dobrane materiały i kolory przywołują określone miejsca i konteksty.

Wstawa rozpoczyna się w centralnym atrium barcelońskiego MACBA. Kolumna monet ułożona wewnątrz kieliszka, jest umieszczona na półce po lewej stronie wejścia do galerii. Po prawej te same artefakty są pozornie powtórzone, lecz subtelnie przekonfigurowane. Dalsza część wystawy została zaprojektowana we współpracy ze studiem architektonicznym „Vao” z Sao Paulo. Videoarty artystka tworzy sama, ale również jako duet z Tiago Matą Machado. Często w swoich artystycznych filmach podejmuje współpracę z aktorami – amatorami. Statyczne ujęcia kamery nadają filmom Cinthii Marcell scenicznego charakteru. W swojej twórczości odnosi się do różnych grup społecznych, statusu społecznego i rasy.

Jedną z ciekawszych ekspozycji na wystawie jest wielkoformatowa instalacja zatytułowana „On Air”. Przybiera ona formę stacji radiowej. Odwiedzający galerię są zaproszeni przez artystkę do korzystania z platformy internetowej, z której można korzystać poprzez dodanie linku do utworu, który jest bezpośrednio emitowany na scenie. Ta multimedialna instalacja tworzy interakcję między ludźmi oraz ich indywidualnymi decyzjami. Powstaje nieprzewidywalna i kakofoniczna reinscenizacja.

Cinthia Marcelle: A Conjunction of Factors
MACBA Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie
Wystawa otwarta do 8.01.2023

Anna Matuszewska

Polecamy

Stan Wyjątkowy

Anna Matuszewska
Stan Wyjątkowy to wystawa, która została pomyślana jako specyficzna platforma. Dzięki niej swoją sztukę mogą pokazać zarówno artyści, którzy w ostatnich latach wyjechali z Ukrainy, jak i twórcy którzy pozostali w kraju, w rejonie wojny. Jednym z głównych nurtów i problemów kulturowych we współczesnej sztuce ukraińskiej jest jej wrażliwość na problematykę polityczno-społeczną.

Wykorzenieni – Ania Borzobohaty, Jerzy Budziszewski, Karl Stengel. Galeria Le Guern.

Anna Matuszewska
Trójka dojrzałych artystów, których łączy podobne podejście do sztuki oraz kosmopolityczny tryb życia to doskonała recepta na intrygującą wystawę. W warszawskiej galerii Le Guern swoje prace pokazują: Anna Borzobohaty, Jerzy Budziszewski i Karl Stengel. To artyści z różnych pokoleń i środowisk artystycznych którzy zostali ukształtowani przez odmienne kultury. Ich sztuka jest diametralnie różna, ale wszyscy w swojej twórczości oscylują wobec języka abstrakcji.

Wassily Kandinsky

Hanna Ścisłowska
Było to o zmierzchu, wróciłem do domu z przyborami malarskimi, zatopiony w marzeniach i wspominając wykonaną pracę gdy nagle zobaczyłem na ścianie obraz niesłychanej piękności, promieniujący wewnętrznym blaskiem. Stanąłem zaskoczony, potem zbliżyłem się do tego obrazu-zagadki, na którym widziałem tylko formy, barwę, a którego treść pozostawała dla mnie niezrozumiała. Szybko znalazłem rozwiązanie owej zagadki: był to jeden z moich obrazów zawieszony do góry nogami.