Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (58) XXX | Wydanie internetowe Rok (5) SZTUKA 2024

Cinthia Marcelle: A Conjunction of Factors

11 sie, 2022Aktualności, Felieton, Wystawy

Cinthia Marcelle to brazylijska artystka urodzona w Belo Horizonte w 1974 roku. Twórczość artystki oscyluje wokół multimediów. Zajmuje się przede wszystkim fotografią, sztuką wideo i tworzy instalacje typu „site-specific”. Wystawa w Barcelonie „A Conjunction of Factors” to pierwsza wystawa, która jest oryginalnym spojrzeniem na jej dotychczasową pracę twórczą.

Widz w przestrzeni galerii „podróżuje” między instalacjami, fotografiami i ruchomymi obrazami. Motywy, które Marcelle wykorzystuje w swoich pracach powtarzają się oraz multiplikują w różnych konfiguracjach. Serie prac wystawione w przestrzeni white cube są pokazywane w kreatywny sposób. Współistnieją jako osobny byt, ale również można je łączyć, pokazywane razem są swoistą talią kart do rozegrania w grze skojarzeń. Wystawa podkreśla charakterystyczną estetykę pracy artystki. Od multiplikacji i powtórzeń, do wielkoformatowych instalacji z subtelnymi interwencjami przestrzennymi. Odpowiednie dobrane materiały i kolory przywołują określone miejsca i konteksty.

Wstawa rozpoczyna się w centralnym atrium barcelońskiego MACBA. Kolumna monet ułożona wewnątrz kieliszka, jest umieszczona na półce po lewej stronie wejścia do galerii. Po prawej te same artefakty są pozornie powtórzone, lecz subtelnie przekonfigurowane. Dalsza część wystawy została zaprojektowana we współpracy ze studiem architektonicznym „Vao” z Sao Paulo. Videoarty artystka tworzy sama, ale również jako duet z Tiago Matą Machado. Często w swoich artystycznych filmach podejmuje współpracę z aktorami – amatorami. Statyczne ujęcia kamery nadają filmom Cinthii Marcell scenicznego charakteru. W swojej twórczości odnosi się do różnych grup społecznych, statusu społecznego i rasy.

Jedną z ciekawszych ekspozycji na wystawie jest wielkoformatowa instalacja zatytułowana „On Air”. Przybiera ona formę stacji radiowej. Odwiedzający galerię są zaproszeni przez artystkę do korzystania z platformy internetowej, z której można korzystać poprzez dodanie linku do utworu, który jest bezpośrednio emitowany na scenie. Ta multimedialna instalacja tworzy interakcję między ludźmi oraz ich indywidualnymi decyzjami. Powstaje nieprzewidywalna i kakofoniczna reinscenizacja.

Cinthia Marcelle: A Conjunction of Factors
MACBA Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie
Wystawa otwarta do 8.01.2023

Anna Matuszewska

Polecamy

Nickita Tsoy

Rozmowa z malarzem

A Jednak Życie: wystawa Avivy Blum i Wojciecha Cieśniewskiego w Jerozolimie

Wystawa “Life, After All” zostanie otwarta 2 maja w Hotel President Gallery w Jerozolimie