Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (57) XXIX | Wydanie internetowe Rok (4) SZTUKA 2023

Cinthia Marcelle: A Conjunction of Factors

11 sie, 2022Aktualności, Felieton, Wystawy

Cinthia Marcelle to brazylijska artystka urodzona w Belo Horizonte w 1974 roku. Twórczość artystki oscyluje wokół multimediów. Zajmuje się przede wszystkim fotografią, sztuką wideo i tworzy instalacje typu „site-specific”. Wystawa w Barcelonie „A Conjunction of Factors” to pierwsza wystawa, która jest oryginalnym spojrzeniem na jej dotychczasową pracę twórczą.

Widz w przestrzeni galerii „podróżuje” między instalacjami, fotografiami i ruchomymi obrazami. Motywy, które Marcelle wykorzystuje w swoich pracach powtarzają się oraz multiplikują w różnych konfiguracjach. Serie prac wystawione w przestrzeni white cube są pokazywane w kreatywny sposób. Współistnieją jako osobny byt, ale również można je łączyć, pokazywane razem są swoistą talią kart do rozegrania w grze skojarzeń. Wystawa podkreśla charakterystyczną estetykę pracy artystki. Od multiplikacji i powtórzeń, do wielkoformatowych instalacji z subtelnymi interwencjami przestrzennymi. Odpowiednie dobrane materiały i kolory przywołują określone miejsca i konteksty.

Wstawa rozpoczyna się w centralnym atrium barcelońskiego MACBA. Kolumna monet ułożona wewnątrz kieliszka, jest umieszczona na półce po lewej stronie wejścia do galerii. Po prawej te same artefakty są pozornie powtórzone, lecz subtelnie przekonfigurowane. Dalsza część wystawy została zaprojektowana we współpracy ze studiem architektonicznym „Vao” z Sao Paulo. Videoarty artystka tworzy sama, ale również jako duet z Tiago Matą Machado. Często w swoich artystycznych filmach podejmuje współpracę z aktorami – amatorami. Statyczne ujęcia kamery nadają filmom Cinthii Marcell scenicznego charakteru. W swojej twórczości odnosi się do różnych grup społecznych, statusu społecznego i rasy.

Jedną z ciekawszych ekspozycji na wystawie jest wielkoformatowa instalacja zatytułowana „On Air”. Przybiera ona formę stacji radiowej. Odwiedzający galerię są zaproszeni przez artystkę do korzystania z platformy internetowej, z której można korzystać poprzez dodanie linku do utworu, który jest bezpośrednio emitowany na scenie. Ta multimedialna instalacja tworzy interakcję między ludźmi oraz ich indywidualnymi decyzjami. Powstaje nieprzewidywalna i kakofoniczna reinscenizacja.

Cinthia Marcelle: A Conjunction of Factors
MACBA Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie
Wystawa otwarta do 8.01.2023

Anna Matuszewska

Polecamy

YBA – Young British Art

Natalia Gaj
Wraz z końcem lat 80. XX w. Wielka Brytania zmaga się z załamaniem gospodarczym – przedsiębiorstwa upadają pod ciężarem recesji, wysokie bezrobocie budzi przerażenie, a zaniedbanie wielu dzielnic nie daje złudzeń, co do poprawy warunków życia. W tym czasie nie tylko w Londynie, ale całej Wielkiej Brytanii, funkcjonuje zaledwie kilka mało istotnych galerii sztuki. Londyn właściwie nie istnieje na artystycznej mapie świata. Na tej podstawie zaczęło powoli wyrastać nowe pokolenie młodych brytyjskich artystów i artystek – pełnych zapału, nowych idei, pomysłów, bezkompromisowych i kontrowersyjnych.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy

Anna i Aleksander Matuszewscy
Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy we Francji w malowniczym miasteczku we francuskich Alpach zaoferował uczestnikom bogaty i zróżnicowany program artystyczny. Selekcja tegorocznego programu okazała się dla organizatorów ogromnym wyzwaniem. Do konkursu filmów krótkometrażowych nadeszło ponad 3200 zgłoszeń z ponad 100 krajów z całego świata. W konkursie oficjalnym filmów krótkometrażowych zostało pokazanych 37 filmów. Oficjalna Selekcja Annecy 2023 została wybrana przez dyrektora artystycznego festiwalu, Marcela Jeana, wraz z zespołem ds. planowania.

Natalia Fundowicz

W swojej sztuce Natalia Fundowicz inspiruje się przede wszystkim kobietami. Uwielbia pokazywać kobiecą delikatność, a jednocześnie niezwykłą siłę i odwagę, ruch, linię, piękno i emocje.