Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (58) XXX | Wydanie internetowe Rok (5) SZTUKA 2024

Czysty kryształ

9 lip, 2021Aktualności

Historia zaginionej Atlantydy jest obecna w wielu tekstach kultury. Platonowi służyła jako parabola o upadającym moralnie państwie i przestroga dla Aten. Podobne opowieści są przywoływane dzisiaj przez szamanów internetowych, porównujących kulturę Atlantów z naszą cywilizacją. Źródłem ich wysoko rozwiniętego społeczeństwa miały być paliwa kopalne i rzekome moce kryształów, które są wykorzystywane także przez współczesne technologie w Dolinie Krzemowej. Za swoją chciwość, zbytnie eksploatowanie natury i wojny, Atlanci zostali ukarani przez bogów falami powodzi i trzęsieniami ziemi, które ostatecznie pogrążyły ich wyspę. Według ezoterycznych portali tylko czyste kryształy mogą uchronić ludzkość przed powtórką tej historii.

Nawiązanie do historii Atlantów jest dziś pretekstem do opowiedzenia o problemach fake newsów, teorii spiskowych czy grup nowoplemiennych, które szerzą się w Internecie. To próba odpowiedzenia na pytanie czym są współczesne mity, kto je tworzy i dlaczego tak bardzo tęsknimy za prostymi narracjami.

Artyści prezentowani na wystawie pokazują bezczas, płynność, powtarzalność archetypów i mitów internetowych. Próbują mitologizować współczesne wydarzenia. Komentują rzeczywistość, wyłapują newsy, nowe narracje i wpisują je w struktury dawnych opowieści. Sięgają po historyzującą formę (ceramika, intarsja, tkanina), którą mieszają z estetyką internetu. Tworzą “eksponaty muzealne”, do zaprezentowania na wystawie po końcu naszej cywilizacji.

Czysty kryształ
wystawa grupowa w Galerii Promocyjnej w Warszawie
2 lipca – 28 sierpnia 2021
otwarcie: 2 lipca 2021 godz. 18:00

Artyści i artystki: Kaja Redkie, Tomasz Mróz, Filip Rybkowski, Małgorzata Biłuńska, Aleksandra Liput, Karolina Jarzębak, Inside Job (Ula Lucinska, Michal Knychaus), Waldemar Borowski, Maciej Nowacki,
Kuratorki: duet Dzidy (Aleksandra Liput i Michalina Sablik)

https://www.facebook.com/events/1421640944862540/

Polecamy

Relacja z otwarcia MSN-u i kilka osobistych refleksji

“To nie karnawał ale tańczyć chce i będę tańczył z nią” – ten krótki cytat z Republiki dość trafnie określa mój nastrój po spędzeniu kilku ostatnich dni w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Von Klinkoff

Nickita Tsoy

Rozmowa z malarzem