Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (58) XXX | Wydanie internetowe Rok (5) SZTUKA 2024

Diana Lelonek – „Kompost”

5 maj, 2021Aktualności

„Kompost” to nowa, popandemiczna (czy raczej śródpandemiczna) wystawa Diany Lelonek – artystki łączącej sztukę z naukami przyrodniczymi i aktywizmem, badającej relacje między ludźmi i nieludźmi a środowiskiem. Kompost to cmentarzysko roślin – a zarazem niezwykle żyzne miejsce powstawania życia, ciepłe schronienie umożliwiające przetrwanie czy przepoczwarzenie się do nowej formy. Ten poziom ambiwalencji odnajdziemy w postantropocentrycznych wizjach powolnego porastania mchem i perspektywie znieczulenia ziołowymi naparami jako sposobu radzenia sobie ze strachem.

10.04.2021 – 02.06.2021

Miejsce: Galeria Arsenał w Białymstoku, ul.Mickiewicza 2, Białystok
Artyści: Diana Lelonek
Kuratorka: Monika Szewczyk

https://galeria-arsenal.pl/wystawy/diana-lelonek-kompost

_____

Diana Lelonek – ur. 1988, absolwentka Wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (2014), gdzie ukończyła też Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie, uzyskując w 2019 roku doktorat w zakresie sztuk wizualnych.

W swoich pracach podejmuje próbę redefinicji pojęcia natury. Jej projekty to krytyczna odpowiedź na procesy nadprodukcji, nieograniczonego wzrostu i naszego podejścia do środowiska. Posługuje się różnymi mediami – od fotografii, obiektów i instalacji po zielarstwo i produkcję soków.

Laureatka wielu nagród, wyróżnień i konkursów, w tym: Paszportu „Polityki” (2019), Nagrody Fundacji Vordemberge-Gildewart (2018), ShowOFF w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie (2014), ReGeneration 3 w Musée de l’Elysée w Lozannie (2014), nominacji do Talentów „Trójki” (2017), nominacji do Grand Prix Fotofestiwal 2018. Swoje prace pokazywała m.in. na Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej RIBOCA w Rydze, festiwalu CULTURESCAPES w Bazylei, Miesiącu Fotografii w Krakowie, WRO Biennale; w galerii Edith-Russ-Haus w Oldenburgu, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Galerii Arsenał w Białymstoku, Le Musée de l’Elysée w Lozannie, MOCAK-u w Krakowie, Temporary Gallery w Kolonii, Museo Amparo w Puebla (Meksyk), Tokio Photographic Art Museum, Tallinn Art Hall.

Polecamy

Przez wizjer Konesera – rozmowa z Łukaszem Spychałą

Na studiach zdecydowałem się na zakup mojego pierwszego aparatu analogowego, który do tej pory jest moim podstawowym aparatem. Jest to Mamiya RB67 Pro-S.

Tydzień Filmu Niemieckiego

26 stycznia 2024 roku pod patronatem medialnym SZTUKI w 10 miastach w Polsce podczas Tygodnia Filmu Niemieckiego rozpocznie się prezentacja najnowszych filmów, powstałych za naszą zachodnią granicą. Ten największy przegląd niemieckiego kina, który organizują wspólnie Dom Norymberski w Krakowie, Instytut Goethego oraz Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, zawita do Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Katowic, Opola, Poznania, Gdańska, Rzeszowa, Lublina oraz Kielc i potrwa do 8 lutego 2024 roku. Tym razem filmy będzie można zobaczyć wyłącznie w kinach.

Rozmowa z dziełem, czyli o twórczości Michała Jamioła

W swej artystycznej praktyce Jamioł sięga nie tylko do kanonu współczesnej historii sztuki,
ale także to spuścizny dawnych mistrzów malarstwa hiszpańskiego i austriackiego.