Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (58) XXX | Wydanie internetowe Rok (5) SZTUKA 2024

Jagoda Malanin | Pamiętnik znaleziony w wannie

9 lip, 2021Aktualności

Galeria Miejsce przy Miejscu 14 zaprasza na wystawę “Pamiętnik znaleziony w wannie” – fotograficzną opowieść Jagody Malanin o macierzyństwie i zagrożonej ciąży.

Pamiętnik znaleziony w wannie to projekt zrealizowany częściowo w ramach Programu Mentorskiego Sputnik Photos. Fotografka opowiada w nim o bezwładzie i kruchości ciała, jego przekaźnikowej funkcji oraz bezwiednym dziedziczeniu pamięci i smutku. Na fotografiach Malanin uwieczniła konstrukcje zbudowane z przedmiotów stanowiących scenografię wkraczania w macierzyństwo – rurek od laktatora, maści, opaski na rękę noworodka czy bukiecików konwalii, których kojarzenie stało się dla niej sposobem na przepracowywanie bólu oraz realnych i wyobrażonych lęków.

JAGODA MALANIN | Pamiętnik znaleziony w wannie
8 lipca 2021–13 sierpnia 2021
wernisaż: 8 lipca, czwartek, godz. 19:00
kurator: Łukasz Rusznica
galeria Miejsce przy Miejscu 14
plac Strzelecki 14 | Wrocław

https://www.facebook.com/events/830811440889827

______

Jagoda Malanin – absolwentka programu mentorskiego Sputnik Photos 2019/2020, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, studiowała też fotografię na Wydziale Sztuk Pięknych na Uniwersytecie w Porto. Należy do kolektywu artystyczno-kuratorskiego NIK Ładne i współprowadzi niewielką galerię w Klubie Proza we Wrocławiu. Interesuje się ideą spontanicznej architektury, pracuje głównie z fotografią i przedmiotami ready-made. W 2020 otrzymała wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii TIFF Festival. W 2021 opublikowała pierwszą książkę autorską w programie mentorskim Image Threads pod okiem Sary J. Winston oraz została zaproszona do udziału w wystawie online w magazynie Der Greif, gdzie nad wyborem prac czuwała kuratorka Anna-Alix Koffi. Ostatnio jej praca pokazała się w irlandzkim magazynie Abridged.

Polecamy

Przez wizjer Konesera – rozmowa z Łukaszem Spychałą

Na studiach zdecydowałem się na zakup mojego pierwszego aparatu analogowego, który do tej pory jest moim podstawowym aparatem. Jest to Mamiya RB67 Pro-S.

Tydzień Filmu Niemieckiego

26 stycznia 2024 roku pod patronatem medialnym SZTUKI w 10 miastach w Polsce podczas Tygodnia Filmu Niemieckiego rozpocznie się prezentacja najnowszych filmów, powstałych za naszą zachodnią granicą. Ten największy przegląd niemieckiego kina, który organizują wspólnie Dom Norymberski w Krakowie, Instytut Goethego oraz Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, zawita do Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Katowic, Opola, Poznania, Gdańska, Rzeszowa, Lublina oraz Kielc i potrwa do 8 lutego 2024 roku. Tym razem filmy będzie można zobaczyć wyłącznie w kinach.

Rozmowa z dziełem, czyli o twórczości Michała Jamioła

W swej artystycznej praktyce Jamioł sięga nie tylko do kanonu współczesnej historii sztuki,
ale także to spuścizny dawnych mistrzów malarstwa hiszpańskiego i austriackiego.