Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (56) XXVIII | Wydanie internetowe Rok (2) SZTUKA 2021

Jagoda Malanin | Pamiętnik znaleziony w wannie

9 Lip, 2021Aktualności

Galeria Miejsce przy Miejscu 14 zaprasza na wystawę “Pamiętnik znaleziony w wannie” – fotograficzną opowieść Jagody Malanin o macierzyństwie i zagrożonej ciąży.

Pamiętnik znaleziony w wannie to projekt zrealizowany częściowo w ramach Programu Mentorskiego Sputnik Photos. Fotografka opowiada w nim o bezwładzie i kruchości ciała, jego przekaźnikowej funkcji oraz bezwiednym dziedziczeniu pamięci i smutku. Na fotografiach Malanin uwieczniła konstrukcje zbudowane z przedmiotów stanowiących scenografię wkraczania w macierzyństwo – rurek od laktatora, maści, opaski na rękę noworodka czy bukiecików konwalii, których kojarzenie stało się dla niej sposobem na przepracowywanie bólu oraz realnych i wyobrażonych lęków.

JAGODA MALANIN | Pamiętnik znaleziony w wannie
8 lipca 2021–13 sierpnia 2021
wernisaż: 8 lipca, czwartek, godz. 19:00
kurator: Łukasz Rusznica
galeria Miejsce przy Miejscu 14
plac Strzelecki 14 | Wrocław

https://www.facebook.com/events/830811440889827

______

Jagoda Malanin – absolwentka programu mentorskiego Sputnik Photos 2019/2020, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, studiowała też fotografię na Wydziale Sztuk Pięknych na Uniwersytecie w Porto. Należy do kolektywu artystyczno-kuratorskiego NIK Ładne i współprowadzi niewielką galerię w Klubie Proza we Wrocławiu. Interesuje się ideą spontanicznej architektury, pracuje głównie z fotografią i przedmiotami ready-made. W 2020 otrzymała wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii TIFF Festival. W 2021 opublikowała pierwszą książkę autorską w programie mentorskim Image Threads pod okiem Sary J. Winston oraz została zaproszona do udziału w wystawie online w magazynie Der Greif, gdzie nad wyborem prac czuwała kuratorka Anna-Alix Koffi. Ostatnio jej praca pokazała się w irlandzkim magazynie Abridged.

Polecamy

Upodobanie do brzydoty

Karolina Sierszulska

Kiedyś ktoś mi powiedział, obserwując mój zachwyt nad zdjęciami Fridy Kahlo, że mam „jakiś dziwny pociąg do brzydoty”. Wówczas pomyślałam – A co jeśli ten ktoś ma rację? Co jeśli „uwielbiam brzydotę”? Nic to, zaparłam się wtedy i nie pozwoliłam mojemu rozmówcy wygrać tej potyczki słownej, uznając koniec końców, oczywiście, że nie ma racji.

Transformacja

Sara Nowicka

Jednym z najpopularniejszych polskich tytułów tych wakacji jest „Rojst 97” – serial w reżyserii Jana Holoubka. To kolejna po zeszłorocznym „W głębi lasu” produkcja zrealizowana pod szyldem Netfliksa, która przenosi odbiorców w czasie do mitycznych lat dziewięćdziesiątych. Ogólna tendencja każe widzieć w tym zjawisku coś więcej niż wywołaną letnim czasem nostalgię. Tym bardziej że po epokę polskiej transformacji sięga nie tylko kino.

Mikro zachwyty nowej generacji, czyli viva mała, drewniana zabawka

Karolina Sierszulska
Ostatnio miałam okazję, po raz pierwszy od dłuższego czasu, odwiedzić niewielką wystawę młodych artystów w Krakowie. Po tylu miesiącach nieuczestniczenia w jakichkolwiek wydarzeniach kulturalnych, przyszłam tam z otwartym umysłem na nowe, dawno niewidziane. Właśnie wtedy przydarzyła się okazja, żeby poddać obserwacji zachowanie ludzi, ale przy tym także swoje. Jak reagują oni na sztukę i kulturę, na piękno i brzydotę,na to co jest im serwowane na obrazie czy fotografii.