Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (56) XXVIII | Wydanie internetowe Rok (2) SZTUKA 2021

Jagoda Malanin | Pamiętnik znaleziony w wannie

9 lip, 2021Aktualności

Galeria Miejsce przy Miejscu 14 zaprasza na wystawę “Pamiętnik znaleziony w wannie” – fotograficzną opowieść Jagody Malanin o macierzyństwie i zagrożonej ciąży.

Pamiętnik znaleziony w wannie to projekt zrealizowany częściowo w ramach Programu Mentorskiego Sputnik Photos. Fotografka opowiada w nim o bezwładzie i kruchości ciała, jego przekaźnikowej funkcji oraz bezwiednym dziedziczeniu pamięci i smutku. Na fotografiach Malanin uwieczniła konstrukcje zbudowane z przedmiotów stanowiących scenografię wkraczania w macierzyństwo – rurek od laktatora, maści, opaski na rękę noworodka czy bukiecików konwalii, których kojarzenie stało się dla niej sposobem na przepracowywanie bólu oraz realnych i wyobrażonych lęków.

JAGODA MALANIN | Pamiętnik znaleziony w wannie
8 lipca 2021–13 sierpnia 2021
wernisaż: 8 lipca, czwartek, godz. 19:00
kurator: Łukasz Rusznica
galeria Miejsce przy Miejscu 14
plac Strzelecki 14 | Wrocław

https://www.facebook.com/events/830811440889827

______

Jagoda Malanin – absolwentka programu mentorskiego Sputnik Photos 2019/2020, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, studiowała też fotografię na Wydziale Sztuk Pięknych na Uniwersytecie w Porto. Należy do kolektywu artystyczno-kuratorskiego NIK Ładne i współprowadzi niewielką galerię w Klubie Proza we Wrocławiu. Interesuje się ideą spontanicznej architektury, pracuje głównie z fotografią i przedmiotami ready-made. W 2020 otrzymała wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii TIFF Festival. W 2021 opublikowała pierwszą książkę autorską w programie mentorskim Image Threads pod okiem Sary J. Winston oraz została zaproszona do udziału w wystawie online w magazynie Der Greif, gdzie nad wyborem prac czuwała kuratorka Anna-Alix Koffi. Ostatnio jej praca pokazała się w irlandzkim magazynie Abridged.

Polecamy

Iness Rychlik - Innocence Lost

Iness Rychlik

Młoda polska artystka, od 2012 roku związana z Wielką Brytanią. Studia filmowe na Screen Academy Scotland w Edynburgu ukończyła z najwyższym wyróżnieniem. Jej etiuda studencka „The Dark Box” – opowieść o fikcyjnej wiktoriańskiej fotografce – miała swoją premierę na Festiwalu Camerimage. Jako autorka zdjęć filmowych Iness nominowana była do Złotej Kijanki. Wyreżyserowała także dwa minidokumenty o sztuce dla BBC Scotland. Iness szczególnie rozpoznawalna jest dzięki autoportretom, które subtelnie łączą ze sobą motywy bólu i nagości.

L’Arch de Tromphe Wrapped by Christo Javacheff - fot. J. Gałkowski

L’Arch de Tromphe Wrapped by Christo Javacheff

Juliusz Gałkowski
To naprawdę szczęście, że trzeciego października 2021 roku była niedziela. Zamkniecie ruchu wokół Łuku Triumfalnego i tak wywołało niemałe zamieszanie ale jednak pozwoliło tłumom gromadzić się i przechodzić wokół pomnika zwycięstw Cesarza. Kolejki chętnych do wejścia pod imponujący zabytek ustawiały się wzdłuż alei promieniście rozchodzących się od placu De Gaulle’a, an wszystkie strony świata. Wśród zebranych uwijali się ochroniarze, służby porządkowe, a także wolontariusze w niebieskich kamizelach z napisem: „L’Arch de Tromphe Wrapped”. Ci ostatni chętnie tłumaczyli czy jest oglądana instalacja, ile osób rozkładało metry tkaniny, i ile czasu zajęły przygotowanie i instalowanie.

Otwarcie Galerii Polskiej Młodej Sztuki

29 września br. odbyło się oficjalne otwarcie nowego punktu na artystycznej mapie Warszawy – Galerii Polskiej Młodej Sztuki, która mieści się przy ul. Mikołaja Kopernika 8/18.