Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (58) XXX | Wydanie internetowe Rok (5) SZTUKA 2024
„Otchłanie i labirynty” wystawa prof. Sławomira Marca
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu zaprasza na wystawę malarstwa „Otchłanie i labirynty” prof. Słowmira Marca – wykładowcy na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych prowadzącego Pracownię Malarstwa na Wydziale Grafiki. Wystawę można oglądać od 5 marca do 25 kwietnia.
Na wystawie w Elektrowni zostaną zaprezentowane najnowsze cykle autora, inspirowane horyzontem reprentującym zarówno nadzieję na pogodzenie sprzeczności, jak i zróżnicowanie, doświadczenie otchłani; oraz cykl obrazów użytkowych „wykorzystujących magiczne moce koloru.” Artysta twierdzi: „W czasach nowoczesności postkrytycznej pozostaje nam tylko praktykowanie magii, w którą zresztą już nie wierzymy”
“Sztuka w jego przekonaniu to całościowy stosunek do rzeczywistości – do wielowymiarowej złożonej dynamiki istnienia. Skazuje to na logikę paradoksalną, na dążenie do obrazu nie/możliwego, do obrazu rozważającego, deliberującego najszerzej pojmowaną widzialności. Stąd też tematem jego prac jest zazwyczaj WSZYSTKO, jako rodzaj oscylacji między niemożliwą całością a nieostatecznością wszelkiego konkretu” – piszą organizatorzy wystawy.
Prof. Sławomir Marzec – ur. 1962; absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Kunstakademie w Düsseldorfie. Obecnie prowadzi Pracownię Malarstwa na Wydziale Grafiki w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Praktykuje malarstwo, rysunek, instalację, fotografię przetworzoną, performance i film. Jest autorem ponad setki wystaw indywidualnych (m.in. Muzeum Lubelskie, Muzeum Narodowe w Lublinie, CRP Orońsko, Galeria Foksal w Warszawie, CSW Warszawa, Galeria Fibaka). Autor ponad 250 publikacji z pogranicza teorii i krytyki sztuki w czołowych polskich magazynach sztuki, a także w pismach zagranicznych. Wicenaczelny redaktor magazynu artystycznego „Aspiracje”.