Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (56) XXVIII | Wydanie internetowe Rok (2) SZTUKA 2021

Our Own Room – międzynarodowy projekt artystyczny

12 Lut, 2021Aktualności

Our Own Room to międzynarodowy projekt feministyczny, którego kuratorką jest Ines R. Artola. Inspirując się „Własnym Pokojem” Virginii Woolf projekt wspiera i daje motywację kobietom na całym świecie do tego, aby domagały się własnych praw i niezależności. Jest zadedykowany kobietom, które wciąż nie mają „własnego pokoju”, własnej przestrzeni do życia i rozwijania swoich pasji, własnych środków do życia, są prześladowane, maltretowane lub znikają.

Zaproszone do udziału w projekcie artystki pochodzą z różnych krajów, wychowały się w odmiennych kulturach a w swojej praktyce artystycznej korzystają z różnorodnych technik artystycznych. Dzięki temu Our Own Room prezentuje również ich zróżnicowaną, indywidualną wrażliwość i ekspresję artystyczną. Każda z nich przez tydzień prezentuje interpretację tego, co jest dla niej we „własnym pokoju” najważniejsze. Kuratorka nominując poszczególne artystki jednocześnie obdarza je zaufaniem i pozostawia im wolność kreacji znosząc granice i hierarchię.

W tej odsłonie projekt trwa do 8 marca 2021, a później, po zniesieniu ograniczeń związanych z pandemią przeniesie się w przestrzenie galeryjne i publiczne w wielu miejscach na świecie. Zapraszamy!

Link do projektu:
facebook
instagram

Galeria

Polecamy

Gra w klasy

Sara Nowicka

Światowe kino z uwagą przygląda się coraz bardziej napiętym konfliktom społecznym. Szczególnie dysproporcje między biednymi a bogatymi są ostatnio chętnie brane na tapet. Popularność takich tytułów jak „Parasite” (2019, reż. Joon-ho Bong), „To my” (2019, reż. Jordan Peele) czy „Polowanie” (2020, reż. Craig Zobel) świadczy o tym, że uniwersalne opowieści o braku porozumienia między przedstawicielami różnych klas są potrzebne oraz interesujące dla widzów.

Recenzja – PPPasolini, film Małgi Kubiak, 2015

Andrzej Słodkowski

Gdybyśmy mieli takich artystów w partii komunistycznej jak Pasolini ja bym się zapisał, ale nie mieliśmy. Żeby świat wzbogacić. Teraz świat jest jednokierunkowy, aby go skończenie ułożyć według jednej matrycy, Nato, itd. Forma /FILMU/ jest groteskowa, ale zawartość jest wierna faktom i mitom.. Nawet dziś nie wiemy, jak zginęła Marylin Monroe, zabójstwo czy samobójstwo? Zabójstwo jest bardziej logiczne, jako pierwsze zabójstwo z serii J.F.K. Morderstwo Pasoliniego jest brutalne, mocne w tradycji kina brutalnego. /Rzym, Miasto Otwarte Roberta Rosselliniego./

Obrazy i słowa

Sara Nowicka

Mam szczęście pracować w pięknym, modernistycznym gmachu, powstałym na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych zeszłego wieku. Przypomina trochę budynki z arcydzieł niemieckiego ekspresjonizmu – futurystyczne i monumentalne, które onieśmielają i fascynują jednocześnie.