Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (58) XXX | Wydanie internetowe Rok (5) SZTUKA 2024

Wiktoria Walendzik, Iwo Panasiewicz — Zbudziłem się o tej szarej godzinie, obudzona serca łoskotem

24 maj, 2021Aktualności

Od 8 maja do 23 maja w warszawskiej galerii Serce Człowieka można ponownie oglądać wspólny pokaz Wiktorii Walendzik i Iwo Panasiewicza. Wystawa Zbudziłem się o tej szarej godzinie, obudzona serca łoskotem opowiada o potrzebach i pragnieniach związanych z tożsamością płciową. O konstruowaniu i performowaniu płci, z jednej strony płci budowanej opresyjnie, z drugiej – będącej ekspresją wolności, braku ograniczeń. To próba zrozumienia drugiego człowieka poprzez ćwiczenie myślowe, wyobrażenie sobie innego w sobie.

Na wystawie spotykają się dwie przeciwstawne postawy. Iwo Panasiewicz jest w ciągłym ruchu, w podróży – to staje się tematem jego rysunków. Wiktoria Walendzik z kolei jest w jednym miejscu, w domu, co da się odczuć w jej rzeźbach i obiektach. Tekst kuratorski Kamila I towarzyszący wystawie jest przekształconym fragmentem Małej Apokalipsy Tadeusza Konwickiego. Tożsamość płciowa narratora rozmywa się, poprzez wymienne stosowanie form męskiej i żeńskiej: „Więc chciałabym się jakoś pożegnać. Całą noc śniłem zęby. Trzymałam w garści kupę zębów, jak ziarna kukurydzy”

https://www.facebook.com/events/924612801665783

Polecamy

Przez wizjer Konesera – rozmowa z Łukaszem Spychałą

Na studiach zdecydowałem się na zakup mojego pierwszego aparatu analogowego, który do tej pory jest moim podstawowym aparatem. Jest to Mamiya RB67 Pro-S.

Tydzień Filmu Niemieckiego

26 stycznia 2024 roku pod patronatem medialnym SZTUKI w 10 miastach w Polsce podczas Tygodnia Filmu Niemieckiego rozpocznie się prezentacja najnowszych filmów, powstałych za naszą zachodnią granicą. Ten największy przegląd niemieckiego kina, który organizują wspólnie Dom Norymberski w Krakowie, Instytut Goethego oraz Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, zawita do Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Katowic, Opola, Poznania, Gdańska, Rzeszowa, Lublina oraz Kielc i potrwa do 8 lutego 2024 roku. Tym razem filmy będzie można zobaczyć wyłącznie w kinach.

Rozmowa z dziełem, czyli o twórczości Michała Jamioła

W swej artystycznej praktyce Jamioł sięga nie tylko do kanonu współczesnej historii sztuki,
ale także to spuścizny dawnych mistrzów malarstwa hiszpańskiego i austriackiego.