Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (58) XXX | Wydanie internetowe Rok (5) SZTUKA 2024

Wystawa / Grupa Zero 61: 1961–2021

24 maj, 2021Aktualności

Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu zaprasza na monograficzną wystawę multimedialną pt. GRUPA ZERO 61: 1961–2021. Wystawa jest szeroko zakrojoną monografią najważniejszej awangardowej grupy aktywnej w Toruniu – Grupy Zero 61, współtworzonej także przez kilku członków Warsztatu Formy Filmowej. W pewnym zakresie wystawa łączy prezentację dorobku obu ugrupowań, (w przypadku WFF poprzez pokazy filmów awangardowych, które powstały po 1970) ) oraz przedstawiamy dzieła z późniejszych okresów działalności wybranej siódemki artystów. Akcent jest jednak położony na dorobek Zero 61.

Na wystawie będzie można zobaczyć fotogramy, foto-obiekty i filmy Józefa Robakowskiego, fotogramy i filmy Wojciecha Bruszewskiego, prace Jerzego Wardaka, fotografie i filmy Andrzeja Różyckiego, a także fotogramy i obiekty Michała Kokota, Antoniego Mikołajczyka i Czesława Kuchty.

Dzieła pochodzą z kolekcji samych artystów (Robakowski, Różycki, Wardak) lub ich rodzin (Bruszewski, Kokot) oraz zbiorów muzealnych: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Okręgowego w Toruniu i kolekcji własnej CSW.

Przygotowywane wydawnictwo monograficzne będzie pracą zbiorową, gromadzącą teksty wybitnych znawców awangardowej fotografii i filmu.

Kuratorzy: Krzysztof Białowicz, Krzysztof Stanisławski, Marek Żydowicz
Koordynatorka: Renata Sargalska
Realizacja wystawy: Wojciech Ruminski

Wystawa / Grupa Zero 61: 1961–2021
26.04–20.06.2021

https://www.facebook.com/events/2883937438511339/

Polecamy

Przez wizjer Konesera – rozmowa z Łukaszem Spychałą

Na studiach zdecydowałem się na zakup mojego pierwszego aparatu analogowego, który do tej pory jest moim podstawowym aparatem. Jest to Mamiya RB67 Pro-S.

Tydzień Filmu Niemieckiego

26 stycznia 2024 roku pod patronatem medialnym SZTUKI w 10 miastach w Polsce podczas Tygodnia Filmu Niemieckiego rozpocznie się prezentacja najnowszych filmów, powstałych za naszą zachodnią granicą. Ten największy przegląd niemieckiego kina, który organizują wspólnie Dom Norymberski w Krakowie, Instytut Goethego oraz Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, zawita do Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Katowic, Opola, Poznania, Gdańska, Rzeszowa, Lublina oraz Kielc i potrwa do 8 lutego 2024 roku. Tym razem filmy będzie można zobaczyć wyłącznie w kinach.

Rozmowa z dziełem, czyli o twórczości Michała Jamioła

W swej artystycznej praktyce Jamioł sięga nie tylko do kanonu współczesnej historii sztuki,
ale także to spuścizny dawnych mistrzów malarstwa hiszpańskiego i austriackiego.