Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (57) XXIX | Wydanie internetowe Rok (4) SZTUKA 2023

Wystawa Magdaleny Abakanowicz w Tate Modern

15 lis, 2022Polecamy

Na wystawie w londyńskim Tate Modern mamy okazję obejrzeć niezwykły i unikalny dorobek polskiej rzeźbiarki i artystki, Magdaleny Abakanowicz.

Magdalena Abakanowicz była artystką, która zrewolucjonizowała wykorzystanie w sztuce form opartych na tkaninie. W połowie lat 60. zaczęła tworzyć monumentalne wiszące rzeźby, zwane abakanami, które urzekły publiczność i krytyków przyniosząc jej międzynarodową sławę. Figuralne kompozycje przestrzenne artystki bazujących na tkaninie, ale z wykorzystaniem również innych materiałów, jak kamień, drewno i brąz były przesiąknięte leitmotivem przestrzennej kontemplacji. Abakany dawały możliwość oglądającym poszukiwania subiektywnych doznań poprzez zanurzenie się w ich wielowymiarowej i monumentalnej formie.

Wystawa pozwala na nowo odkryć wyjątkowy charakter tych nowatorskich dzieł i wprowadza w magicznie tkany świat Abakanowicz. Zagłębiając się w mniej znany kontekst świata sztuki, z którego wyrosła Abakanowicz, i dotykając innych aspektów jej niezwykłej sześćdziesięcioletniej kariery, mamy okazję zapoznać się z jej wpływ na rzeźbę środowiskową, a także głęboko osobiste zainteresowania zjawiskami naturalnymi i globalnymi kulturami.

Wystawa w londyńskim Tate Modern będzie trwała od 17 listopada 2022 do 21 maja 2023.

vk

Zdjęcia prac są własnością Fundacji Marty Magdaleny Abakanowicz Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego, i podlegają prawom autorskim.
Dziękujemy galerii Tate Modern za udostępnienie materiałów.

 

Polecamy

YBA – Young British Art

Natalia Gaj
Wraz z końcem lat 80. XX w. Wielka Brytania zmaga się z załamaniem gospodarczym – przedsiębiorstwa upadają pod ciężarem recesji, wysokie bezrobocie budzi przerażenie, a zaniedbanie wielu dzielnic nie daje złudzeń, co do poprawy warunków życia. W tym czasie nie tylko w Londynie, ale całej Wielkiej Brytanii, funkcjonuje zaledwie kilka mało istotnych galerii sztuki. Londyn właściwie nie istnieje na artystycznej mapie świata. Na tej podstawie zaczęło powoli wyrastać nowe pokolenie młodych brytyjskich artystów i artystek – pełnych zapału, nowych idei, pomysłów, bezkompromisowych i kontrowersyjnych.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy

Anna i Aleksander Matuszewscy
Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy we Francji w malowniczym miasteczku we francuskich Alpach zaoferował uczestnikom bogaty i zróżnicowany program artystyczny. Selekcja tegorocznego programu okazała się dla organizatorów ogromnym wyzwaniem. Do konkursu filmów krótkometrażowych nadeszło ponad 3200 zgłoszeń z ponad 100 krajów z całego świata. W konkursie oficjalnym filmów krótkometrażowych zostało pokazanych 37 filmów. Oficjalna Selekcja Annecy 2023 została wybrana przez dyrektora artystycznego festiwalu, Marcela Jeana, wraz z zespołem ds. planowania.

Natalia Fundowicz

W swojej sztuce Natalia Fundowicz inspiruje się przede wszystkim kobietami. Uwielbia pokazywać kobiecą delikatność, a jednocześnie niezwykłą siłę i odwagę, ruch, linię, piękno i emocje.