Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (58) XXX | Wydanie internetowe Rok (5) SZTUKA 2024

Wystawa Magdaleny Abakanowicz w Tate Modern

15 lis, 2022Polecamy

Na wystawie w londyńskim Tate Modern mamy okazję obejrzeć niezwykły i unikalny dorobek polskiej rzeźbiarki i artystki, Magdaleny Abakanowicz.

Magdalena Abakanowicz była artystką, która zrewolucjonizowała wykorzystanie w sztuce form opartych na tkaninie. W połowie lat 60. zaczęła tworzyć monumentalne wiszące rzeźby, zwane abakanami, które urzekły publiczność i krytyków przyniosząc jej międzynarodową sławę. Figuralne kompozycje przestrzenne artystki bazujących na tkaninie, ale z wykorzystaniem również innych materiałów, jak kamień, drewno i brąz były przesiąknięte leitmotivem przestrzennej kontemplacji. Abakany dawały możliwość oglądającym poszukiwania subiektywnych doznań poprzez zanurzenie się w ich wielowymiarowej i monumentalnej formie.

Wystawa pozwala na nowo odkryć wyjątkowy charakter tych nowatorskich dzieł i wprowadza w magicznie tkany świat Abakanowicz. Zagłębiając się w mniej znany kontekst świata sztuki, z którego wyrosła Abakanowicz, i dotykając innych aspektów jej niezwykłej sześćdziesięcioletniej kariery, mamy okazję zapoznać się z jej wpływ na rzeźbę środowiskową, a także głęboko osobiste zainteresowania zjawiskami naturalnymi i globalnymi kulturami.

Wystawa w londyńskim Tate Modern będzie trwała od 17 listopada 2022 do 21 maja 2023.

vk

Zdjęcia prac są własnością Fundacji Marty Magdaleny Abakanowicz Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego, i podlegają prawom autorskim.
Dziękujemy galerii Tate Modern za udostępnienie materiałów.

 

Polecamy

Nickita Tsoy

Rozmowa z malarzem

A Jednak Życie: wystawa Avivy Blum i Wojciecha Cieśniewskiego w Jerozolimie

Wystawa “Life, After All” zostanie otwarta 2 maja w Hotel President Gallery w Jerozolimie