Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (57) XXIX | Wydanie internetowe Rok (3) SZTUKA 2022

Wystawa Magdaleny Abakanowicz w Tate Modern

15 lis, 2022Polecamy

Na wystawie w londyńskim Tate Modern mamy okazję obejrzeć niezwykły i unikalny dorobek polskiej rzeźbiarki i artystki, Magdaleny Abakanowicz.

Magdalena Abakanowicz była artystką, która zrewolucjonizowała wykorzystanie w sztuce form opartych na tkaninie. W połowie lat 60. zaczęła tworzyć monumentalne wiszące rzeźby, zwane abakanami, które urzekły publiczność i krytyków przyniosząc jej międzynarodową sławę. Figuralne kompozycje przestrzenne artystki bazujących na tkaninie, ale z wykorzystaniem również innych materiałów, jak kamień, drewno i brąz były przesiąknięte leitmotivem przestrzennej kontemplacji. Abakany dawały możliwość oglądającym poszukiwania subiektywnych doznań poprzez zanurzenie się w ich wielowymiarowej i monumentalnej formie.

Wystawa pozwala na nowo odkryć wyjątkowy charakter tych nowatorskich dzieł i wprowadza w magicznie tkany świat Abakanowicz. Zagłębiając się w mniej znany kontekst świata sztuki, z którego wyrosła Abakanowicz, i dotykając innych aspektów jej niezwykłej sześćdziesięcioletniej kariery, mamy okazję zapoznać się z jej wpływ na rzeźbę środowiskową, a także głęboko osobiste zainteresowania zjawiskami naturalnymi i globalnymi kulturami.

Wystawa w londyńskim Tate Modern będzie trwała od 17 listopada 2022 do 21 maja 2023.

vk

Zdjęcia prac są własnością Fundacji Marty Magdaleny Abakanowicz Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego, i podlegają prawom autorskim.
Dziękujemy galerii Tate Modern za udostępnienie materiałów.

 

Polecamy

PGS w Sopocie. Jacek Staniszewski – Nobody’s Perfect

„Nobody’s Perfect” to prace trójmiejskiego artysty związanego z ASP w Gdańsku Jacka Staniszewskiego. Wystawa w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie prezentuje wybór grafik oraz instalacji z ostatnich lat.
Anna Matuszewska

Liga niezwykłych dżentelmenów. Komiksowa klasyka postmoderny.

Krzysztof Ryszard Wojciechowski

Ostatnio bardzo głośno o Alanie Moorze – i tak już najsłynniejszym scenarzyście w historii komiksu. Wszystko za sprawą jego krytycznych (wypowiadanych od lat, ale dopiero teraz obiegły one mainstreamowe media) wypowiedzi na temat filmów superbohaterskich.

WGW 2022

Anna Matuszewska
Tegoroczna edycja Warsaw Gallery Weekend 2022 stanowiła przegląd najciekawszych wystaw i zjawisk w sztuce współczesnej. Po raz dwunasty galerzyści i kuratorzy zaprosili nas w artystyczną podróż w poszukiwaniu wiedzy czym zajmuje się aktualna scena artystyczna w Polsce. Podczas wydarzenia można było zobaczyć 38 wystaw w 33 galeriach. W tym roku spoza stolicy zostali zaproszeni m.in Este z Gliwic oraz Łęctwo z Poznania.