Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (58) XXX | Wydanie internetowe Rok (5) SZTUKA 2024

Wystawa sztuki współczesnej Not Fair

22 wrz, 2021Felieton, Recenzje, Wystawy

Wystawa sztuki współczesnej Not Fair to jedno z ciekawszych wydarzeń artystycznych dedykowane młodej polskiej scenie sztuki współczesnej. Wrześniowa edycja organizowana przez warszawską galerię Raster, odbyła się w zielonym Forcie Mokotów.


W tym roku to już kolejna edycja, która przekuła się w sukces. Tegoroczna odsłona pokazała prace około dwudziestu artystek i artystów, wypożyczone z kilkunastu prywatnych kolekcji. Kluczem wyboru artystów i ich prac było pokazanie ich różnorodności na poziomie formalnym i tematycznym. Na wystawie mogliśmy zobaczyć rzeźby, obiekty, instalacje, wideo czy dokumentacje sztuki performance.

Kurator Michał Woliński zaprosił do współpracy takich artystów jak Janek Simon, Aneta Grzeszykowska, Dorota Nieznalska, Agnieszka Polska, Monika Sosnowska czy Iza Tarasewicz.

Uwagę przykuwała rzeźba Janka Simona wydrukowana na drukarce 3D przedstawiająca figurę nawiązującą do motywów etnicznych. Artysta inspiruję się kulturą Afryki, Ameryki Południowej, Europy i Polski. Rzeźby dekonstruują koncepcje tożsamościowe, które są pozornie homogeniczne, a w swojej istocie powstają w złożonych symbolicznych i kulturowych procesach.

Punktem wyjścia Moniki Sosnowskiej jest modernistyczna architektura. Są to zapożyczone elementy bryły odtwarzane precyzyjnie w skali 1:1, pozbawione pierwotnej funkcji i zdeformowane. Jak twierdzi artystka, wiąże się to z kwestionowaniem racjonalnych podstaw architektury. Komponenty zmieniają się w abstrakcję, co wprowadza widza w niepewność i chaos.

Agnieszka Polska w swoich pracach video zanurza nas w obrazach, dźwiękach i słowach. Prace pokazane na wystawie Not Fair to wizualizacje połączone z muzyką. W Muzeum Sztuki Nowoczesnej do 19.09 można zobaczyć najnowszy film artystki pt. „Plan Tysiącletni”. Akcja filmu rozbija się na dwa obrazy. Opowiadane historie łączą miejsce i czas a dzielą bohaterowie. Motto artystki „Marzę o sytuacji, w której odbiorca po obejrzeniu wystawy sztuki współczesnej nie ma potrzeby, by iść jeszcze do próbującej go uwieść świątyni.”

Wystawa Not Fair jest ciekawym i nowym zjawiskiem na warszawskiej scenie sztuki współczesnej. Pokazuje kolekcje ze zbiorów prywatnych zachęcając przy tym przyszłych kolekcjonerów do inwestowania w polską sztukę nowoczesną. Nie tylko skupia się na pracach młodych artystów, ale również na uznanych twórcach. Tegoroczna edycja wystawy w kulturalnej enklawie warszawskiego Fortu Mokotów reprezentuje młode galerie, które aktywnie działają zarówno na rynku lokalnym jak i międzynarodowym.

Anna Matuszewska

Polecamy

Relacja z otwarcia MSN-u i kilka osobistych refleksji

“To nie karnawał ale tańczyć chce i będę tańczył z nią” – ten krótki cytat z Republiki dość trafnie określa mój nastrój po spędzeniu kilku ostatnich dni w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Von Klinkoff

Nickita Tsoy

Rozmowa z malarzem