Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (58) XXX | Wydanie internetowe Rok (5) SZTUKA 2024

Zofia Pałucha – Getting Dirty in the Shower

17 maj, 2021Aktualności

20.05 (czwartek) we wrocławskiej Galerii Sztuki Współczesnej Mieszkanie Gepperta otwiera się indywidualna wystawa malarki Zofii Pałuchy. Getting Dirty in the Shower jest równocześnie tytułem wystawy i obrazu, od którego Zofia zaczęła pracę nad najnowszym pokazem w Mieszkaniu Gepperta. Obrazu, który jak większość prac artystki wymyka się prostym interpretacjom i znaczeniom. Jej twórczość charakteryzuje nieliniowe i nieoczywiste myślenie, a mając świat dosłownie na wyciągniecie ręki, na ekranie laptopa czy smartfona, potrafi faktycznie wykorzystać jego złożoność w swojej sztuce. Używając w malarstwie języka współczesności, wywołuje specyficzny lęk i podniecenie przed nieznanym.

Im więcej progresywnych i odważnych działań w przestrzeni kultury tym szybciej traktujemy je jak codzienność i tym bardziej zmienia się nasza mentalność. Bunt przeciwko konwencjom i brakowi wyobraźni to bunt przeciwko nacjonalizmom i wszelkim chorobom trapiącym współczesne społeczeństwa. Tylko Ci, co tworzą z myślą o zmianach, udoskonalają świat. Zmieniają nasz sposób patrzenia i oceniania rzeczywistości, sprawiając, że stajemy się bardziej otwarci, wrażliwi i po prostu lepsi.

Kurator wystawy, Krystian Truth Czaplicki

https://www.facebook.com/events/4035342009845523

Zofia Pałucha ur. w 1993 w Częstochowie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i doktorantka Szkoły Doktorskiej na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Od 2020 współpracuje z warszawską galerią Piktogram. W ostatnim czasie prace artystki prezentowane były na solowym pokazie podczas targów Art Brussels (2020), indywidualnej wystawie w galerii Piktogram (2020) oraz na wystawie grupowej w Muzeum Współczesnym Wrocław (2021).

 

Polecamy

Przez wizjer Konesera – rozmowa z Łukaszem Spychałą

Na studiach zdecydowałem się na zakup mojego pierwszego aparatu analogowego, który do tej pory jest moim podstawowym aparatem. Jest to Mamiya RB67 Pro-S.

Tydzień Filmu Niemieckiego

26 stycznia 2024 roku pod patronatem medialnym SZTUKI w 10 miastach w Polsce podczas Tygodnia Filmu Niemieckiego rozpocznie się prezentacja najnowszych filmów, powstałych za naszą zachodnią granicą. Ten największy przegląd niemieckiego kina, który organizują wspólnie Dom Norymberski w Krakowie, Instytut Goethego oraz Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, zawita do Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Katowic, Opola, Poznania, Gdańska, Rzeszowa, Lublina oraz Kielc i potrwa do 8 lutego 2024 roku. Tym razem filmy będzie można zobaczyć wyłącznie w kinach.

Rozmowa z dziełem, czyli o twórczości Michała Jamioła

W swej artystycznej praktyce Jamioł sięga nie tylko do kanonu współczesnej historii sztuki,
ale także to spuścizny dawnych mistrzów malarstwa hiszpańskiego i austriackiego.