Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (58) XXX | Wydanie internetowe Rok (5) SZTUKA 2024

Wystawa sztuki współczesnej Not Fair

22 wrz, 2021Felieton, Recenzje, Wystawy

Wystawa sztuki współczesnej Not Fair to jedno z ciekawszych wydarzeń artystycznych dedykowane młodej polskiej scenie sztuki współczesnej. Wrześniowa edycja organizowana przez warszawską galerię Raster, odbyła się w zielonym Forcie Mokotów.


W tym roku to już kolejna edycja, która przekuła się w sukces. Tegoroczna odsłona pokazała prace około dwudziestu artystek i artystów, wypożyczone z kilkunastu prywatnych kolekcji. Kluczem wyboru artystów i ich prac było pokazanie ich różnorodności na poziomie formalnym i tematycznym. Na wystawie mogliśmy zobaczyć rzeźby, obiekty, instalacje, wideo czy dokumentacje sztuki performance.

Kurator Michał Woliński zaprosił do współpracy takich artystów jak Janek Simon, Aneta Grzeszykowska, Dorota Nieznalska, Agnieszka Polska, Monika Sosnowska czy Iza Tarasewicz.

Uwagę przykuwała rzeźba Janka Simona wydrukowana na drukarce 3D przedstawiająca figurę nawiązującą do motywów etnicznych. Artysta inspiruję się kulturą Afryki, Ameryki Południowej, Europy i Polski. Rzeźby dekonstruują koncepcje tożsamościowe, które są pozornie homogeniczne, a w swojej istocie powstają w złożonych symbolicznych i kulturowych procesach.

Punktem wyjścia Moniki Sosnowskiej jest modernistyczna architektura. Są to zapożyczone elementy bryły odtwarzane precyzyjnie w skali 1:1, pozbawione pierwotnej funkcji i zdeformowane. Jak twierdzi artystka, wiąże się to z kwestionowaniem racjonalnych podstaw architektury. Komponenty zmieniają się w abstrakcję, co wprowadza widza w niepewność i chaos.

Agnieszka Polska w swoich pracach video zanurza nas w obrazach, dźwiękach i słowach. Prace pokazane na wystawie Not Fair to wizualizacje połączone z muzyką. W Muzeum Sztuki Nowoczesnej do 19.09 można zobaczyć najnowszy film artystki pt. „Plan Tysiącletni”. Akcja filmu rozbija się na dwa obrazy. Opowiadane historie łączą miejsce i czas a dzielą bohaterowie. Motto artystki „Marzę o sytuacji, w której odbiorca po obejrzeniu wystawy sztuki współczesnej nie ma potrzeby, by iść jeszcze do próbującej go uwieść świątyni.”

Wystawa Not Fair jest ciekawym i nowym zjawiskiem na warszawskiej scenie sztuki współczesnej. Pokazuje kolekcje ze zbiorów prywatnych zachęcając przy tym przyszłych kolekcjonerów do inwestowania w polską sztukę nowoczesną. Nie tylko skupia się na pracach młodych artystów, ale również na uznanych twórcach. Tegoroczna edycja wystawy w kulturalnej enklawie warszawskiego Fortu Mokotów reprezentuje młode galerie, które aktywnie działają zarówno na rynku lokalnym jak i międzynarodowym.

Anna Matuszewska

Polecamy

Przez wizjer Konesera – rozmowa z Łukaszem Spychałą

Na studiach zdecydowałem się na zakup mojego pierwszego aparatu analogowego, który do tej pory jest moim podstawowym aparatem. Jest to Mamiya RB67 Pro-S.

Tydzień Filmu Niemieckiego

26 stycznia 2024 roku pod patronatem medialnym SZTUKI w 10 miastach w Polsce podczas Tygodnia Filmu Niemieckiego rozpocznie się prezentacja najnowszych filmów, powstałych za naszą zachodnią granicą. Ten największy przegląd niemieckiego kina, który organizują wspólnie Dom Norymberski w Krakowie, Instytut Goethego oraz Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, zawita do Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Katowic, Opola, Poznania, Gdańska, Rzeszowa, Lublina oraz Kielc i potrwa do 8 lutego 2024 roku. Tym razem filmy będzie można zobaczyć wyłącznie w kinach.

Rozmowa z dziełem, czyli o twórczości Michała Jamioła

W swej artystycznej praktyce Jamioł sięga nie tylko do kanonu współczesnej historii sztuki,
ale także to spuścizny dawnych mistrzów malarstwa hiszpańskiego i austriackiego.