Ukazuje się od 1946 w Krakowie, a następnie w Warszawie jako PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY, od 1974 SZTUKA, Rok (58) XXX | Wydanie internetowe Rok (5) SZTUKA 2024
recenzje
“Czy urodziłem się po to by umrzeć?” – zapiski na marginesie “Skalpu” Jasona Aarona
“Skalp” Jasona Aarona, to licząca 1200 stron komiksowa seria opowiadające o życiu Indian w najbiedniejszym regionie południa Stanów Zjednoczonych. Miejsce akcji, Prairie Rose, wzorowane jest na prawdziwym rezerwacie Lakotów Pine Ridge.
Wykorzenieni – Ania Borzobohaty, Jerzy Budziszewski, Karl Stengel. Galeria Le Guern.
Anna Matuszewska
Trójka dojrzałych artystów, których łączy podobne podejście do sztuki oraz kosmopolityczny tryb życia to doskonała recepta na intrygującą wystawę. W warszawskiej galerii Le Guern swoje prace pokazują: Anna Borzobohaty, Jerzy Budziszewski i Karl Stengel. To artyści z różnych pokoleń i środowisk artystycznych którzy zostali ukształtowani przez odmienne kultury. Ich sztuka jest diametralnie różna, ale wszyscy w swojej twórczości oscylują wobec języka abstrakcji.
Annecy Festival 2022 – relacja
Anna Matuszewska, Aleksander Matuszewski
Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Animacji w Annecy (gość specjalny Szwajcaria) okazał się wyjątkowo barwny, kreatywny i bogaty w premiery filmowe. Różnorodność animacji stworzonej przez twórców z całego świata pozwalała poznać cały wachlarz artystycznych emocji.
„Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna” – Muzeum POLIN
Anna Matuszewska
Kultura kulinarna – jedzenie oraz sposób jego przyrządzania jest ważnym elementem tożsamości żydowskiej. W kuchni tak jak w zwierciadle odbija się kultura kształtowana na przestrzeni tysiącleci, w różnych lokalizacjach geograficznych – i zarazem widoczna jest historia, religia i ludzkie relacje.
Weekend Gallery Berlin
Anna Matuszewska
Dionisio González „Kabina Wittgensteina” i Rachel Youn „Revival”.
Martin Gross – Hi [first name], I hope this finds you well
Anna Matuszewska
Martin Gross w swojej najnowszej artystycznej pracy zaprasza nas do interakcji z cyfrowym światem. Po wejściu do galerii Eigen Art w Berlinie na pierwszy rzut oka widzimy ogromny napis : Hi [first name], I hope this finds you well
Tadeusz Rolke – “Czarna Łapa”. Galeria Le Guern
W kameralnej galerii Le Guern na warszawskiej Saskiej Kępie fotograf Tadeusz Rolka pokazuje cykl intrygujących zdjęć. Fotografie po latach udało się zrekonstruować z odnalezionych stykówek. Inga Cendrowicz w duchu analogowym odtworzyła zniszczone kadry, tworząc nową jakość – pozytywy cyfrowe. Zdjęcia nabrały nowego charakteru, są lekko przymglone, intrygujące, z lekką nutką dekadencji. Artysta odzyskuje fotografie i po pół wieku składa hołd zmarłej przyjaciółce Małgorzacie Miklasz.
Anna Matuszewska
Pull the trigger – wystawa zbiorowa w Gdańskiej Galerii Miejskiej
Anna Matuszewska
Gdańska Galeria Miejska zaprasza nas do wejścia w świat młodego niepokornego malarstwa. Wystawa „Pull the trigger’’ aspiruje do przedstawienia klasycznego medium jakim jest malarstwo i robi to w sposób wychodzący poza obowiązujące schematy.
„Pod powierzchnią”. Świat ilustracji Joanny Concejo
Anna Matuszewska
Joanna Concejo (z d. Iwankowicz) to polska ilustratorka, mieszkająca od 1998 roku we Francji. Jej przekrojową wystawę prezentuje Gdańska Galeria Miejska.
Titus Schade – igranie z rzeczywistością
Anna Matuszewska
Titus Schade to jeden z ciekawszych artystów niemieckich młodego pokolenia, malarz wywodzący się z Neue Leipziger Schule. Jego prace zaprezentowane zostały niedawno w renomowanej berlińskiej galerii Eigene Art.
TEKSTY
Zemsta Belferki
Małga Kubiak
…zaczęłam pisać „To Jest Fikcja”, przecież nie jest prawdą, że brat Władysława Jagiełły jest moim przodkiem, wyluzuj – to fikcja. Tak dawno już nie pisałam, gdyż znudziło mi się pisanie.
Limeryki
Maria Ekier
Albinos Alojz z Arktyki
W noc białą wpadał w szał dziki.
Ciął hołubce w lodu krze
Jak mól wzory na futrze
Wciąż wydając perfidne okrzyki.
Patoka
Marek Nowakowski
Biel jako najjaśniejsza odmiana szarości
Małgorzata Maj
Opowiadanie inspirowane informacjami o samobójczych śmierciach dwóch lekarzy w marcu 2020 roku.
Anegdotka wspomnieniowa o Andrzeju Strumille
Von Klinkoff
sztuka pro kontra
Andrzej Skoczylas
22 sierpnia 2020
Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie Piotr Bernatowicz mianowany na tę strategiczną funkcję przez wicepremiera, ministra MKiDN Piotra Glińskiego wreszcie przeszedł do konkretów sprawowanej przez siebie funkcji.
7 sierpnia 2020
Odsłonięto w Warszawie pomnik Agatona, architekta Stanisława Jankowskiego, bohatera Polski Podziemnej, Powstania Warszawskiego, odbudowy stolicy. Dobrze, że powstał ale taki?
22 lipca 2020
W galerii Opera Teatru Wielkiego w Warszawie trwa wystawa Barbary Falender. Dotąd jej nie obejrzałem, wiadomo, koronawirus.
15 lipca 2020
od kilku tygodni zamieszczam w dziale nekropolia wizerunki pomników. Nagrobnych, ale i wykraczających poza tę pierwotną funkcję, czasem bardzo daleko.
24 czerwca 2020
… a więc pomnika na stulecie Bitwy Warszawskiej nie będzie.
Dane kontaktowe
WYDAWCA:
STOWARZYSZENIE ARTYSTYCZNE SZTUKA
00-260 WARSZAWA
MOSTOWA 4 m1/2
KRS 000122705
NIP 5261001202
REGON 010700014
redakcja@czasopismosztuka.pl
Redakcja
redakcja@czasopismosztuka.pl